HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rastú civilné obete v Afganistane. Načo bola dobrá 20-ročná okupácia NATO?

Taliban
Vojna Američanov a NATO v Afganistane stála za 20 rokov desiatky tisíc mŕtvych miestnych obyvateľov. Zdroj: TASR / AP
OSN v svojej správe uvádza, že počet civilistov zabitých alebo zranených vo vojne v Afganistane prudko stúpa odvtedy, čo západná koalícia začala sťahovať svojich vojakov z krajiny.
OSN bilancuje

V prvej polovici roku 2021 bolo zabitých celkovo 1 659 civilistov a 3 254 zranených, čo je o 47% viac ako v rovnakom období v roku 2020, uviedla v pondelok vo svojej polročnej správe Asistenčná misia OSN v Afganistane (UNAMA).

Skutočné počty môžu byť ešte vyššie, ak vezmeme do úvahy, že UNAMA zaznamenáva iba obete, ktoré je schopná nezávisle overiť, upozorňuje portál RT.

Z usmrtených alebo zmrzačených bolo 46% žien a detí. Taliban a ďalší ozbrojenci boli zodpovední za 64% civilných obetí, zatiaľ čo 25% bolo pripísaných provládnym silám a 11% „krížovej paľbe“ medzi bojujúcimi stranami.

Torpédoborec Defender sa stal prvým „cieľom“ novej ruskej stíhačky (FOTO)

Počty obetí sa zvyšujú

UNAMA zaznamenala obzvlášť alarmujúci trend – počet civilných obetí vzrástol od mája, keď sa koaličné sily vedené USA začali sťahovať. Podľa správy bolo v máji a júni 783 zabitých a 1609 zranených, čo bol najvyšší počet za tie mesiace, odkedy misia OSN začala v roku 2009 viesť záznamy.

Americké jednotky by mali opustiť Afganistan do 31. augusta po dvoch desaťročiach okupácie. Rastú obavy z toho, že Taliban, ktorý sa v posledných rokoch presadzuje, krajinu úplne zaplaví.

Väčšina amerických spojencov, vrátane Nemecka a Talianska, začiatkom tohto roka stiahla svoje posledné zostávajúce jednotky a britský premiér Boris Johnson v júli uviedol, že väčšina britských vojakov bola tiež stiahnutá.

Putin ukázal tajné zbrane: Prehliadka v Petrohrade šokovala svet (VIDEO)

Útoky Talibanu sa stupňujú

V sobotu zaviedla afganská vláda nočný zákaz vychádzania v 31 regiónoch v snahe čeliť pokračujúcim útokom Talibanu. Generál Kenneth McKenzie, ktorý vedie americké ústredné velenie, v nedeľu vyhlásil, že USA zintenzívnili nálety proti militantom a Pentagon bude aj naďalej podporovať afganskú vládu.

USA vtrhli do Afganistanu v roku 2001 krátko po teroristických útokoch z 11. septembra na Svetové obchodné centrum v New Yorku a Pentagon. Vojna s Talibanom sa tiahla takmer dve desaťročia.

Šokujúce VIDEÁ z protestov. Takto sa bijú za svoje práva v zahraničí, kým u nás je to ako v rozprávke

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info