Incident, pri ktorom ruský modul vychýlil ISS, spôsobilo zlyhanie softvéru
31 | 07 | 2021 I Imrich Kovačič / TASR

Incident, pri ktorom ruský multifunkčný laboratórny modul Nauka (Veda) vychýlil vo štvrtok Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) z jej normálnej orientácie, zapríčinilo "krátkodobé zlyhanie softvéru". Uviedol to letový riaditeľ ruského segmentu ISS Vladimir Soloviov, ktorého citovala v piatok agentúra AP.


Vo vyhlásení, ktoré zverejnila ruská vesmírna agentúra Roskosmos, Soloviov uviedol, že v dôsledku zlyhania softvéru bol omylom vydaný priamy príkaz na zapnutie motorov modulu Nauka. Dodal, že na incident "rýchlo reagovala pohonná jednotka iného ruského modulu pripojeného k ISS". V súčasnosti je podľa neho už stanica "v pôvodnej polohe a všetky jej systémy fungujú normálne".

Trysky modulu Nauka sa neočakávane spustili vo štvrtok iba niekoľko hodín po tom, ako sa modul pripojil k ISS, čím spôsobili vychýlenie stanice o najmenej 45 stupňov z jej nastavenej orientácie. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) neskôr na sociálnej sieti Twitter uviedol, že posádka ISS nebola v ohrození a stanicu sa podarilo dostať späť do pôvodnej polohy. NASA tiež uviedla, že v prípade potreby evakuácie posádky ISS bola pripravená loď Dragon spoločnosti SpaceX, ktorá je momentálne k stanici taktiež pripojená.

Pre stíhačky SU-57 sa pripravuje ovládanie hlasom a očami pilota
Vojenskí piloti budú môcť ovládať multifunkčnú stíhačku Su-57 piatej generácie očami a rečou. Na tento účel sa v súčasnosti vyvíjajú špeciálne programy. Čítať ďalej
30 | 07 | 2021 | Ivan Brožík


Ako uvádza AP, poloha ISS je kľúčová pre získavanie energie zo solárnych panelov či komunikáciu s pozemným riadiacim strediskom, ktorá bola počas incidentu dvakrát na niekoľko minút prerušená.

V dôsledku štvrtkového incidentu NASA na neurčito odložila skúšobný bezpilotný let kozmickej lode Starliner spoločnosti Boeing, ktorá mala odštartovať v piatok z amerického štátu Florida a spojiť s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS).

Modul Nauka vyniesla do vesmíru raketa Proton-M, ktorá 21. júla odštartovala z kozmodrómu Bajkonur. Tento viacúčelový laboratórny modul doplní ruskú sekciu ISS. Na jeho uvedenie do prevádzky bude okrem iného treba 11 výstupov do vesmíru, ktoré sa začnú začiatkom septembra.

Sýria zmarila tretí izraelský nálet za týždeň. Vďaka ruskému protiraketovému systému
31 | 07 | 2021 | Diana Zaťková