Na trhu s vakcínami začína byť tesno (Valentin Katasonov)
30 | 07 | 2021 I Iveta Machová

Komentár Valentina Katasonova  (Fond strategickej kultúry)


Celkový finančný výsledok celosvetovej očkovacej kampane za tento rokje51,5 miliárd dolárov, a to je len začiatok


Už som písal, že minulý rok aj napriek globálnej hospodárskej kríze, ktorú spôsobil COVID-19 sa mnohým odvetviam a trhom podarilo udržať si predkrízové ​​ukazovatele a dokonca dosiahnuť rast.

Jedným z tých, ktorí profitovali  na vírusovo-hospodárskej kríze boli najväčšie IT spoločnosti. Obchodné úspechy amerických IT spoločností v  Silicon Valley sa prejavili najmä v raste ich trhovej kapitalizácie (celková hodnota akcií). V prvej fáze „pandémie“, od januára do polovice roku 2020, sa táto kapitalizácia zvýšila pre Amazon o 80%, Apple - o 66%, Microsoft - o 42%, Facebook - o 40%, Google - o 20%.

„Pandémia“ znamenala hostinu počas moru (šialeným rastom cenových ponúk) aj pre ďalšie odvetvie - farmaceutický priemysel.

Prebudila sa elektronická chobotnica (Elena Pustovojtová)
Komentár Eleny Pustovojtovej (Fond strategickej kultúry) Čítať ďalej
26 | 07 | 2021 | Iveta Machová


Dopyt po množstve liekov, ktoré lekári začali používať na liečbu osôb infikovaných novým vírusom sa prudko zvýšil. Výroba prostriedkov na testovania bola vytvorená prakticky úplne od nuly. Z dôvodu obmedzení liečby plánovaných pacientov boli ľudia nútení k samoliečbe, čo sprevádzal nákup mnohých nepotrebných liekov (často nepomáhali, ale škodili). Nakoniec vznikol dopyt po vakcínach na ochranu ľudí pred novým vírusom.

Minulý rok nebol „vakcínový faktor“ významný pre finančné výsledky popredných farmaceutických spoločností, pretože samotné vakcíny ešte neboli k dispozícii. Všetko sa začalo odvíjať v aktuálnom roku.

Po prvé, veľa vlád sa rozhodlo podporiť vývoj vakcín súkromnými spoločnosťami.

Po druhé, vládne regulačné úrady pre zdravie umožnili farmaceutickým spoločnostiam drasticky znížiť časové rámce vývoja prostredníctvom testovania na zvieratách a ľuďoch. V skutočnosti dostali veľké farmaceutické spoločnosti odobrenie na vstup na trh s nevyskúšaným polotovarom.

Po tretie, do myslí lekárov a verejnosti sa postupne dostávala myšlienka, že očkovanie nemôže byť jednorazovou udalosťou. Vznikol názor, že očkovanie by malo byť pravidelné (povedzme raz za šesť mesiacov alebo rok). Pre spoločnosti sú rentabilné iba výrobky, po ktorých je neustály dopyt.

Mikrobiálny koniec sveta (Valentín Katasonov)
Komentár Valentína Katasonova (Fond strategickej kultúry) Čítať ďalej
26 | 07 | 2021 | Zuzana Perželová


Po štvrté, znížili sa požiadavky na vakcíny a ich výrobcov. Predtým bola pre každú očkovaciu látku stanovená hranica možného porušenia zdravotného stavu očkovanej osoby. Indikátory sa merali v stotinách percenta. Dnes sa prijateľná miera komplikácií meria v percentách. Predtým bol za každý prípad komplikácie zodpovedný výrobca vakcíny (náhrada škody obeti alebo rodine zosnulého v hotovosti). Dnes sú výrobcovia z tejto zodpovednosti úplne alebo čiastočne oslobodení.

Pred farmaceutickými spoločnosťami sa otvárajú závratné vyhliadky. Už teraz existujú na svete dve desiatky vakcín, ktoré dostali povolenie na použitie. V rôznych fázach vývoja - asi o sto viac.

Globálny trh s vakcínami Covid-19 dosiahne  v roku 2021 tržby na úrovni 67 miliárd dolárov, uvádza sa v správe konzultačnej spoločnosti Morningstar . Spoločnosť Kelly Scientific poskytuje ešte dlhodobejšiu prognózu. Aj v roku 2026 bude podľa jej odhadov predaj vakcín  predstavovať 47 miliárd dolárov. Aj keď predpokladáme priemerný ročný predaj vakcín vo výške 50 miliárd dolárov (jednoznačne konzervatívny údaj), potom dostaneme, že od začiatku roka 2021 do konca roku 2026 dosiahne celkový predaj vakcín 300 miliárd dolárov.

Väčšinu globálneho trhu s vakcínami dobyli Američania - spoločnosti Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson, Novavax uviedli, že sa im podarilo vyvinúť vakcíny proti COVIDu-19 v najkratšom možnom čase. V roku 2021 budú dve tretiny globálneho predaja vakcín pochádzať z dvoch ich vakcín: Pfizer-BioNTech a Moderna.

Zvyšnú tretinu svetového trhu rozdelí vakcína anglicko-švédskej farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca, vakcíny amerických farmaceutických spoločností Johnson & Johnson a Novavax a liek nemeckej spoločnosti CureVac . Ruská vakcína Sputnik V je na siedmom mieste. Potom nasledujú čínske a indické vakcíny.

Epidémia strachu je o polarizácii názorov, manipulatívnych informáciách a útokoch za iný názor
"Bez zveličovania hodnotím terajší stav kolektívneho vedomia ako paralelnú epidémiu strachu. Faktom je a zostáva, že toto konkrétne očkovanie je ešte stále nepopierateľne v experimentálnom a len v treťom štádiu overovania jeho signifikantnej... Čítať ďalej
27 | 07 | 2021 | Gabriela Fedičová


Mnoho spoločností Big Pharma očakáva, že vďaka vakcínam zvýšia svoj predaj, zisky a kapitalizáciu na akciovom trhu. Napríklad, spoločnosť Pfizer, ktorá sa dlhé roky delila o prvé a druhé miesto so spoločnosťou Johnson & Johnson v ratingoch Big Pharma, v poslednej dobe vynaložila veľké výdavky v súvislosti so súdnymi spormi.

Na jej adresu boli zaslané žaloby za niekoľko miliárd dolárov v súvislosti s podvodmi, predražovaním, korupciou či dokonca vydieraním. Nastali hromadné úmrtia v súvislosti s užívaním opioidných liekov Pfizer. A teraz spoločnosť Pfizer očakáva zlepšenie svojich finančných záležitostí. Spoločnosť uviedla, že viac ako tretina jej tržieb (26 miliárd dolárov) bude v tomto roku pochádzať z novej vakcíny.

Očkovanie svetovej populácie sa ešte len začína a výsledky sú už viditeľné. Podľa verejnej organizácie The People's Vaccine Alliance (PVA) očkovanie neprinesie potlačenie pandémie: vakcíny sú drahé a neprístupné pre stovky miliónov ľudí žijúcich v chudobných a najchudobnejších krajinách. PVA vyžaduje, aby spoločnosť Big Pharma zdieľala svoj vývoj vakcín so všetkými krajinami a spoločnosťami, ktoré chcú vyrábať lieky na pandémiu. Nech je to akokoľvek!

Tak o akých viditeľných výsledkoch očkovania hovoria  experti PVA ? Hovoria o nových miliardároch, ktorým sa za necelý rok podarilo preniknúť na zoznamy Forbes. V máji spoločnosť PVA informovala o  deviatich čerstvo upečených vakcínových miliardároch.

Amerika, ktorá kedysi presadzovala slobodu prejavu, sa premenila na národ s najväčšou cenzúrou na svete (Brett Sinclair)
Elita zo Silicon Valley, Wall Street a Capitol Hill má pod palcom západné myslenie a vystupuje ako strážca toho, čo je prípustné a čo nie. Ako sme dovolili, aby sa to stalo? A čo môžeme proti tomu robiť? Píše vo svojom komentári Brett... Čítať ďalej
28 | 07 | 2021 | Preklad: Lukáš Leca


Zoznam nových miliardárov, ktorí z toho profitovali, vedú generálni riaditelia spoločností Moderna (Stéphane Bancel) a BioNTech (Uğur Şahin). Každý z nich má „prírastok“ má viac ako 4 miliardy dolárov (ročne). Na zozname sú aj dvaja zakladajúci investori spoločnosti Moderna, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti. Poslední traja „vakcínoví“ miliardári sú spoluzakladatelia čínskej vakcínovej spoločnosti CanSino Biologics .

Deväť nových miliardárov má spolu čistú hodnotu 19,3 miliárd dolárov.

A to nie je všetko. K menovanej deviatke treba pripočítať tých, ktorí ešte pred začiatkom vakcinačnej bakchanálie boli miliardármi. V zozname „skúsených miliardárov“ je osem pozícií.

Na čele zoznamu  je Jiang Rensheng & family. Uvedený čínsky džentlmen predsedá predstavenstvu biotechnologickej spoločnosti Zhifei Biological products . Majetok tohto vrcholového manažéra, jeho príbuzných a okolia („rodiny“) stúpol v priebehu roka zo 7,6 miliárd dolárov na 24,4 miliárd dolárov, to znamená o 16,8 miliárd dolárov.

Medzi Číňanmi je na tomto zozname aj Tse Ping, vrcholový manažér spoločnosti Sinopharm. Jeho bohatstvo vzrástlo zo 7,3 miliárd dolárov na 8,9 miliárd dolárov, teda 1,6 miliárd dolárov. Ďalším Číňanom je Wu Guanjiang . Je spoluzakladateľom spoločnosti Zhifei Biological products . Jeho bohatstvo vzrástlo z 1,8 miliardy na 5,1 miliardy dolárov (nárast o 3,3 miliardy dolárov).

Mladí ľudia na ochranu pred COVIDom nepotrebujú očkovanie (Urs P. Gasche)
Komentár Ursa P. Gascheho (InfoSperber) Čítať ďalej
28 | 07 | 2021 | Ingrid Vrabcová


Na druhom mieste v zozname je  Ind Cyrus Poonawalla, zakladateľ Indického sérového inštitútu. Jeho bohatstvo za tento rok sa zvýšilo z 8,2 miliárd na 12,7 miliárd, teda o 4,5 miliárd dolárov. Ďalším číslom na zozname z Indie je Pankaj Patel . Vedie nadnárodnú farmaceutickú spoločnosť Cadila Healthcare. Jeho bohatstvo vzrástlo z 2,9 miliárd dolárov na 5,0 miliárd dolárov (nárast o 2,1 miliardy dolárov).

Na zozname „skúsených miliardárov“ sú aj dvaja nemeckí podnikatelia s rodinami - Thomas Struengmann a Andreas Struengmann . Títo bratia-dvojčatá vlastnia nemeckú spoločnosť BioNTech a uruguajskú spoločnosť Mega Pharma . Spolupracovali so spoločnosťou Pfizer na vývoji a uvedení vakcíny Pfizer-BioNTech ,  ktorá je v súčasnosti na číslo 1 v hodnotení všetkých vakcín cirkulujúcich na svetovom trhu.  Každý z bratov zvýšil svoje bohatstvo o 1,4 miliardy dolárov (z 9,6 miliardy na 11 miliárd dolárov).

Ďalšou postavou na zozname je Patrick Soon-Shiong, majiteľ americkej spoločnosti Immunity Bio. Občan USA, pôvodom z Južnej Afriky, vzdelaním lekár. Jeho bohatstvo vzrástlo zo 6,4 miliárd dolárov na 7,5 miliárd dolárov, t.z. o 1,1 miliardy dolárov.

Kombinovaný majetok ôsmich miliardárov, ktorí majú obrovské portfóliá vo farmaceutických korporáciách na výrobu vakcíny proti ochoreniu COVID-19, sa tak zvýšil o 32,2 miliárd dolárov. A ak vezmete do úvahy 19,3 miliárd dolárov, ktoré novo razení miliardári „zarobili“ v priebehu roka, celkový finančný výsledok celosvetovej očkovacej kampane bol 51,5 miliárd dolárov. A to je len začiatok.

Aktivisti PVA správne odsudzujú patologickú chamtivosť spoločnosti Big Pharma, pochybujem však, že jej vakcíny musia zachrániť ľudstvo. Koniec koncov, Big Pharma nechce zdieľať tajomstvá zloženia a technológie výroby vakcín, a to je veľmi alarmujúce.

Bidermanova tabuľka donucovania: Už v 50-tych rokoch mali návod ako zlomiť človeka. To dnes aplikujú pod rúškom Covidu!
Neuveríte! Už v 50-tych rokoch boli vypracované postupy ako dosiahnuť, aby sa ľudia stali poslušnými, stratili vlastný názor aj chápanie samých seba. Paralela s dnešnou situáciou okolo Covidu po celom svete je takmer zarážajúca! Čítať ďalej
28 | 07 | 2021 | Diana Zaťková