HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Lukašenko odvolal veľvyslanca Bieloruska pri EÚ a NATO

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko spravil niečo, nad čím zostáva rozum stáť. Fotokoláž (via SITA)

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko odvolal z funkcie diplomata, ktorý Bielorusko zastupoval pri EÚ, NATO a Európskom spoločenstve pre atómovú energiu.

Odvolaný Aľaxandr Michnevič bol súčasne stiahnutý aj z postov bieloruského veľvyslanca v Belgicku a v Luxemburgu. S odvolaním sa na Lukašenkovu tlačovú službu o tom vo štvrtok informovala agentúra TASS.

TASS pripomenul, že Lukašenko pred vyše týždňom, 20. júla, zvolal poradu o prioritách zahraničnej politiky za účasti vedúcich diplomatických misií Bieloruska v zahraničí.

Lukašenko vtedy vo svojom prejave upozornil „zblúdilých“ bieloruských diplomatov, že vláda sa „v budúcnosti so zradcami hrajkať nebude“.

Čo Američania utajili vo Fort Detrick?

Následne poveril predsedu vlády, vedúceho svojej kancelárie a vedenie ministerstva zahraničných vecí, aby do konca roka venovali osobitnú pozornosť personálu ministerstva zahraničných vecí.

V uplynulých mesiacoch odvolal už Lukašenko viacerých veľvyslancov, ktorí pred rokom, po sporných prezidentských voľbách v Bielorusku, podporili protesty organizované opozíciou.

Z postu veľvyslanca tak boli odvolaní: Vasiľ Markavič (z Lotyšska), Ihar Ľaščeňa (zo SR), Pavel Pustavoj (zo Španielska) a Uladzimir Astapenka (z Argentíny s pôsobením pre Uruguaj, Čile, Paraguaj a Peru).

Podobne ako Pavel Latuška, bývalý veľvyslanec Bieloruska v Poľsku a Francúzsku, boli títo veľvyslanci súčasne zbavení aj svojej diplomatickej hodnosti.

Keď polícia robí to čo má. Tá čínska zatkla samotnú Deltu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info