HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Prokurátor Remeta: Priznanie kajúcnika je určitým potvrdením aj iných zabezpečených dôkazov

Predseda etickej komisie prokuratúry Rastislav Remeta. Na zasadnutí prerokovali žiados disciplinárnej komisie Generálnej prokuratúry (GP) SR o predloženie stanoviska v konaní proti Dobroslavovi Trnkovi. Na snímke predseda etickej komisie prokuratúry Rastislav Remeta poèas brífingu, v Banskej Bystrici 7. júla 2020. FOTO TASR - Ján Krošlák 

Krajský prokurátor poskytol rozhovor portálu aktuality.sk. Podľa Remetu, to, čo urobil Kovařík – že odvolal Santusovú a zmaril výkon práce zásahovej jednotky, môže sťažiť celé vyšetrovanie. „Je zarážajúcejšie, že bola pozbavená vedenia tohto tímu. Môže to mať za následok predĺženie konania aj postupnosť procesných úkonov,“ vysvetlil.

V koho prospech mala informácia zarezonovať?

Na sociálnych sieťach sa už pred niekoľkými dňami šírila neoverená správa, že sa chystá zadržanie 14 osôb. Medzi nimi mali byť okrem svedkov veľkých káuz aj vyšetrovatelia, prokurátori a dokonca Daniel Lipšic. Podľa Remetu je v tejto súvislosti najzaujímavejšia otázka, v koho prospech mala taká informácia v médiách zarezonovať. Kto túto informáciu vypustil, však krajský prokurátor netuší a pravdivosť tejto informácie Aktualitám nevedel potvrdiť.

Vladimír Mečiar sa nečakane vyjadril k súčasnej situácii! „Practe sa!“ odkazuje Mikulcovi a Naďovi.   

V rozhovore tvrdí, že vedel len o tom, že mali byť zadržaní traja svedkovia. „Bola snaha zaistiť tri osoby, podarilo sa zaistiť jedného obvineného, dve osoby sú na úteku, respektíve je po nich vyhlásené pátranie,“ dodal.

Kovařík zmaril zásah Santusovej

Po prerušení akcie policajným prezidentom, sa zásahová jednotka stiahla a zásah nevykonala. Svedok unikol. „Tá osoba bola videná, ale jednotky nemohli pokračovať v zásahu. Museli sa stiahnuť. Ohrození boli aj zasahujúci policajti, lebo v okolí miesta, kde malo dôjsť k zadržaniu, sa neskôr objavili viaceré podozrivé motorové vozidlá a bol videný aj jeden z obvinených,“ povedal Remeta.

„Vyskytovali sa tam osoby, ktorých výstroj mohla vzbudzovať dojem možného ohrozenia. …Minimálne jedna osoba mohla byť zadržaná – takže účel zaisťovacieho úkonu zmarený bol,“ dodal potom jasne.

Štandardné postupy vyšetrovateľky

Podľa prokurátora je fakt, že vyšetrovateľka Santusová na zásah povolala jednotku zo Sobraniec, teda z opačného konca republiky, štandard. „Nasadenie síl a prostriedkov je plne v kompetencii vyšetrovateľa. Nie je to ojedinelý prípad. Aj v minulosti sa stalo, že zásahová jednotka bola z inej časti Slovenska. Aj pre lokálne väzby a možné prezradenie…“ vysvetlil redaktorke Aktualít Remeta.

Bidermanova tabuľka donucovania: Už v 50-tych rokoch mali návod ako zlomiť človeka. To dnes aplikujú pod rúškom Covidu!

Skúmať sa malo až po zásahu

„Zatiaľ je zrejmé, že neporušila žiadny z interných predpisov, Úrad inšpekčnej služby to nezistil. Navyše, sám policajný prezident povolil pokračovanie zásahu,“ dodal prokurátor a naznačil, že asi teda nebolo so samotným zásahom nič v neporiadku.

„Na základe doterajšej praxe hovorím, že zaisťovací úkon mal prebehnúť a následne sa malo zisťovať, či došlo k nejakým nedostatkom pri nasadení jednotky, respektíve, či majú interné policajné predpisy interpretačné nedostatky, kto to má vlastne podpisovať,“ vysvetlil Remeta následne.

ÚIŠ sa k tomu nemá čo vyjadrovať

Podľa Remetu, to, čo urobil Kovařík – že odvolal Santusovú a zmaril výkon práce polície, môže sťažiť celé vyšetrovanie. „Je zarážajúcejšie, že bola pozbavená vedenia tohto tímu. Môže to mať za následok predĺženie konania aj postupnosť procesných úkonov. Môže tak dôjsť k výberu iných vyšetrovateľov, čo by mohlo mať za následok sťaženie vyšetrovania. Argumenty o nestrannosti, či neobjektívnosti, postupu vyšetrovateľky nie sú v kompetencii riaditeľa Úradu Inšpekčnej služby – on nie je orgán činný v trestnom konaní, nevykonáva dozor nad zákonnosťou úkonov. Bol to čisto personálny akt riaditeľa, ktorý môže mať negatívny dopad na ďalšie konanie,“ vysvetlil Remeta.

Telefonáty kajúcnikov sú už verejne známe. O motíve ich konania zatiaľ nik nepíše.

Výpoveď kajúcnika potvrdzuje podozrenia

Už dlhšie sú tu podozrenia, že výpovede kajúcnikov sú koordinované. Podľa Remetu, to, že teraz už aj jeden z kajúcnikov priznal, že sa to reálne dialo, do istej miery potvrdzujú tieto veľké podozrenia. „Jeden z obvinených sa priznal ku skutku, ktorý mu je kladený za vinu. Navyše sa priznal aj pred sudcom pre prípravné konanie, ktorý rozhodol o jeho vzatí do väzby. Je to určité potvrdenie aj iných dovtedy zabezpečených dôkazov.“

Bude Kaľavský stíhaný?

Prokurátor v rozhovore pre Aktuality naznačil, že je len otázkou času, kedy bude obvinený Kaľavskyý – šéf operatívy NAKA. Ten sa totiž podľa všetkého priznáva k ovplyvňovaniu svedkov. „Procesný postup a načasovanie úkonov je vecou vyšetrovateľa,“ povedal k tomu, kedy má byť Kaľavský zadržaný, Remeta.

„Samotný priebeh vyšetrovania ukáže, do akej miery mohli, alebo nemohli byť svedkovia ovplyvňovaní. Navyše výpovede svedkov spisovali policajti,“ povedal Remeta a dodal, že viac povedať nemôže. K tomu, či môžu priznania svedkov, že ich niekto inštruoval, spôsobiť zmenu v prípade Dušana Kováčika, či v prípadoch iných veľkých medializovaných káuz, sa Remeta odmietol vyjadriť.

Remeta pre Aktuality: trestné stíhanie voči policajnému prezidentovi Kovaříkovi začne tento týždeň

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info