HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Volajú o pomoc! Gastrosektor nemá doriešenú pandemickú pomoc za apríl a máj, chýba diskusia a detaily

Foto: pixabay

„Stále nevieme, na základe akých faktov štát nepristúpil k dočasnému zníženiu DPH. Stále nie sú doriešené pandemické pomoci za apríl a máj. Ako podnikatelia zamestnávajúci ľudí, platiaci dane a odvody, očakávame, že štát konečne zavedie komplexný prístup pri vytváraní nových opatrení.“ Oto Kóňa

„Gastrosektor sa nachádza v najhoršej situácii od vzniku samostatného Slovenska,“ hovorí pre Dnes24, Vladimír Machalík z iniciatívy #StáleMámeChuť. Predstavitelia gastrosektoru od vzniku pandémie upozorňujú vládu a štát, aby komunikovali aj s predstaviteľmi gastra, zavádzali opatrenia s dostatočným časovým predstihom, nespôsobovali svojimi rozhodnutiami chaos. V prípade tretej vlny hovoria o ohrození existencie, pripravované opatrenia nemôžu byť plne funkčné a udržateľné.

Chcú obmedziť vstup na základe očkovania, respektíve testu

„Bez akýchkoľvek detailov a informácií o tom, kto bude vykonávať kontrolu, kto bude zodpovedný za kontrolu vstupu a na základe čoho. Nedokážeme a nemôžeme niesť zodpovednosť za chaotické opatrenia štátu, ktoré vznikajú bez akejkoľvek diskusie s tými, ktorých sa dotýkajú,“ hovorí pre Dnes24 Vladimír Machalík z iniciatívy #StáleMámeChuť.

Tittel tenistovi a poslancovi Kučerovi ohľadne podmienených vstupov na štadióny: „Milý Karol…“

Predstavitelia gastrosektoru hovoria o nefunkčnosti, neudržateľnosti a chaose

Podľa Mareka Harbuľáka, sa rozhodnutia robia od stola. Chýba komunikácia, rozhodnutia sa prinášajú a rušia zo dňa na deň, čo odráža zákazníkov. Gastro je podľa neho na kolenách a dôvodom sú opatrenia zo strany štátu. Tie by mal štát zavádzať až po konzultáciách so zasiahnutým sektorom. A preto vyzýva politikov k diskusiám a aby opatrenia do praxe zavádzali až potom. Marek Harbuľák je generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska.

Stále nie sú doriešené pandemické pomoci za apríl a máj

Gastrosektor sa obáva tretej vlny. „Stále nevieme, na základe akých faktov štát nepristúpil k dočasnému zníženiu DPH. Stále nie sú doriešené pandemické pomoci za apríl a máj. Očakávame, že štát zavedie komplexný prístup pri vytváraní nových opatrení,“ hovorí Oto Kóňa z iniciatívy Pomáhame si – gastro v korone. Štát podľa neho musí komunikovať, pretože iba tak je možné zvládnuť pandémiu a nezanechať po nej doslova zlikvidované rodinné podniky po celom Slovensku.

Koalícia sa dohodla. Poslanci ĽSNS robili na tlačovej konferencii koalície cirkus.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info