HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Grizzly väznil muža na Aljaške týždeň. Nešťastníka zachránila až náhoda

Ilustračné foto / Pixabay

Zhodou šťastných náhod sa americkej pobrežnej stráži podarilo objaviť muža odrezaného od sveta v aljašskej divočine. Niekoľko nocí po sebe na neho útočil medveď grizzly. Muž nemal možnosť si akokoľvek privolať pomoc. Nakoniec mal však šťastie a podarilo sa mu upozorniť neďaleko prelietajúcu helikoptéru, informuje iDnes.

Asi 60-ročný dobrodruh býval od 12. júla sám v búde určenej pre zlatokopov niekoľko desiatok kilometrov od mesta Nome na západe Aljašky. Jedného dňa na neho zaútočil medveď grizzly, zranil ho a odtiahol k miestnej rieke. Mužovi sa však podarilo uniknúť a schovať sa späť do búdy.

Nasledujúcich niekoľko nocí však musel čeliť ďalším útokom rovnakého zvieraťa, medveď sa podľa záchranárov k obeti niekoľkokrát dobíjal a vyrval dvere od jeho skromného príbytku. Muž mal len obmedzený počet nábojov a záchranárom povedal, že niekoľko dní nespal, pretože sa stále obával príchodu divého zvieraťa.

Vysoké Tatry: Problémovú medvedicu s mladými premiestnili do divokej prírody

Prieskumná misia

Spasiť stroskotanca sa záchranárom podarilo až náhodou. Helikoptéra pobrežnej stráže smerovala do mesta Nome, z ktorého mala nasledujúci deň odviezť skupinu vedcov na prieskumnú misiu. Pilot sa však v jednej chvíli chcel vyhnúť skupine mrakov, a tak odbočil asi kilometer z plánovaného kurzu.

Vďaka tomu sa na svojej novej trase dostala helikoptéra do dostatočnej blízkosti k búde, na ktorej strechu napísal zúfalý muž nápisy SOS a HELP. Akonáhle dobrodruh počul zvuky blížiaceho sa stroja, vyliezol zo svojho príbytku a signalizoval, že je v ťažkostiach. Helikoptéra pristála a jeho posádka ho transportovala do nemocnice, kde mu lekári ošetrili zranenia na tele a nohe, tie ho však neohrozovali na živote.

„Tak skončili týždenné muky, ktoré by mohli vydať na pokračovanie filmu Revenant Zmŕtvychvstanie,“ napísal denník The New York Times s odvolaním sa na snímku z roku 2015, v ktorom hlavného hrdinu napadne medveď a následne sa ranený prebíja severoamerickú divočinou.

Medveď opäť zaútočil! Tentoraz neďaleko Šútovského vodopádu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info