Hrozí obrovský štrajk: V košickom U. S. Steele je naň pripravených 10-tisíc ľudí!
21 | 07 | 2021 I Jozef Uhlarik

Tak takéto niečo tu už nebolo veľmi dávno. V metropole východu sa pripravujú na obrovský štrajk. Dôvodom sú pracovné podmienky, ktoré majú zamestnanci v U. S. Steel Košice. Tí sú síce zatiaľ iba v štrajkovej pohotovosti, ale...


V najväčšej hutníckej spoločnosti na Slovensku, U. S. Steel Košice, vládne vypätá atmosféra už niekoľko týždňov. Ako informuje portál kosice.zoznam.sk, pre zlé pracovné podmienky tam takmer 10-tisíc ľudí hrozí štrajkom. Odborári aj zamestnávateľ veria, že sa napokon dohodnú a k štrajku napokon nepríde.
Odmietajú zvýšenie týždenného pracovného času a chcú pridať k platu

Zamestnanci košického oceliarskeho gigantu vyhlásili štrajkovú pohotovosť takmer ihneď po tom, ako zistili, že vedenie chce zaviesť predĺženie týždenného pracovného času. Vzhľadom na súčasné pracovné podmienky sa pre nich táto možnosť stala neprípustnou, a tak zvažujú štrajk. „Medzi najkonfliktnejšie sporné články v sociálnom dialógu patrí týždenný pracovný čas a oceňovanie zamestnancov v tarifných platoch. 80% zamestnancov pracuje 35,5 hodiny týždenného pracovného času. To je zásadná pracovná podmienka, ktorú chceme nie vylepšiť, ale udržať,“ povedal pre portál zoznam.sk predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga. Zamestnancom ani odborárom sa nepáči, že zamestnávateľ chce trvalo zvýšiť týždenný pracovný čas z 35,5 na 37,5 hodiny. Práve toto je pre odborárov nepredstaviteľné. „Takéto navýšenie je možné len vo výnimočných situáciách, ako napríklad v prípade PN-ky či väčších opráv, a to podľa vzájomne dohodnutých pravidiel v platnej kolektívnej zmluve,“ argumentuje Varga.

Odborári pri vyjednávaní s oceliarňami požadovali tiež pre každého jedného zamestnanca navýšenie do tarifnej mzdy o 70 eur. Podľa predsedu Rady odborov takéto navýšenie mzdy zodpovedá výkonu pracovníkov. „Sme presvedčení, že firmu navýšenie ,,nepoloží“, pretože oproti roku 2019 pracuje vo firme teraz o 2500 menej zamestnancov. Je toto logický argument na ocenenie zamestnancov, ktorí zvládajú všetky pracovné úlohy zodpovedne a všetky sledované ukazovatele si vzorne plnia,“ vysvetľuje Varga.

Hutnícky koncern U.S. Steel zrušil vo svojom košickom závode za posledný rok už takmer tritisíc pracovných miest
Americký hutnícky koncern U.S. Steel zrušil vo svojom košickom závode za posledný rok už takmer tritisíc pracovných miest. Čítať ďalej
05 | 08 | 2020 | SITA

Ak k dohode nepríde, pracovníci sú pripravení vstúpiť do ostrého štrajku

Vlani síce odborári dohodli s vedením nulové navýšenie mzdy, v tom období ale boli vyťažené linky len na 65%. „V tomto roku sa produkcia blíži k menovitej ročnej produkcii cca štyri milióny ton ocele, čo predstavuje sto percentné vyťaženie liniek a rast firemného profitu. Navýšenie mzdy pre zamestnancov je preto viac než adekvátne,“ uviedol predseda odborov, podľa ktorého je štrajk najkrajnejší nástroj na využívanie ich oprávnených požiadaviek. „Ak bude potreba sme pripravení ho použiť. Pred jeho samotným použitím je rad rokovaní i naplnenie procesných podmienok, ktoré sú spúšťačom prípravy až do uskutočnenia ostrého štrajku,“ dodal Varga.

„Zatiaľ nie je nič isté, pretože stále rokujeme. Veríme však, že sa dohodneme,“ skonštatoval hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača. Najbližšie spoločné stretnutie odborárov a vedenia U. S. Steel Košice je naplánované na posledný júlový týždeň. V prípade, že nedôjde k vzájomnej dohode sú odborári odhodlaní vstúpiť do ostrého štrajku. Čo by mal tento štrajk obnášať zatiaľ ale nie je známe. „To, ako by samotný štrajk prebiehal záleží od viacerých aspektov. Zatiaľ to nebudeme konkretizovať no veríme, že sa s oceliarňami dohodneme a k tejto hraničnej situácii nedôjde,“ uzavrel predseda odborov Juraj Varga.

Okupačný štrajk v Beluši pokračuje. Zamestnávateľ zakázal štrajkujúcim ženám chodiť na WC!
Štrajkujúci zamestnanci firmy v Beluši sa vzdať nemienia a za svoje požiadavky bojujú aj naďalej. Pozrieť a podporiť ich bol i predseda strany socialisti.sk Artus Bekmatov, ktorý im priniesol niečo „pod zub“. Čítať ďalej
14 | 06 | 2021 | Jozef Uhlarik