HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Českí vedci: „Vychovávame si drogovo závislé ryby!“

Ilustračné foto: pixabay
Ľudské splašky plné pervitínu, ktoré vstupujú do vodných tokov, sú podľa vedcov, ktorí študovali pstruhy, schopné spôsobiť drogovú závislosť u rýb, informuje portál RT.
Presakovanie znečistených odpadových vôd
Vedci v Českej republike uskutočnili súbor experimentov, aby preskúmali dôsledky presakovania metamfetamínu do vodných ekosystémov. V dôsledku vypúšťania znečistených odpadových vôd možno stopy vysoko návykového stimulantu  zjavne nájsť na mnohých sladkovodných biotopoch.
V článku publikovanom v utorok vedci dospeli k záveru, že emisie pervitínu v sladkovodných ekosystémoch môžu spôsobiť „závislosť“ rýb a dokonca u nich viesť k abstinenčným príznakom.

K prekvapivému objavu došlo po tom, čo českí vedci pozorovali dve skupiny po 60 pstruhov potočných. Tie  boli na osem týždňov umiestnené v samostatných chovných nádržiach.

Na obzore je nový škandál: Kde sa v Nemecku podelo vyše 11 miliónov dávok vakcíny proti korone?

Závislosť aj abstinenčné príznaky

Jedno z akvárií obsahovalo hladiny pervitínu, ktoré sa bežne vyskytujú v sladkovodných riekach, zatiaľ čo druhá nádrž drogy neobsahovala. Okrem pervitínu boli podmienky v oboch kontrolovaných prostrediach identické.

Vedci potom presunuli všetkých pstruhov do spoločnej sladkovodnej nádrže. Ryby zvyknuté na pervitín boli menej aktívne ako ich priamy náprotivok, čo naznačuje, že mohli pociťovať úzkosť alebo iné abstinenčné príznaky. Tieto rozdiely v správaní trvali asi 96 hodín, kým sa u rýb už droga nezistila.

Liberalizmus je založený na tradíciách. Ten dnešný tradície oslabuje a preto zanikne, tvrdí Deneen

Vplyv na ekosystém

Vedúci výskumný pracovník Pavel Horký, ekológ na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe, pre médiá uviedol, že zistenia jeho tímu zdôraznili príklad „neočakávaného tlaku na druhy žijúce v mestskom prostredí“.

Podľa neho sú zistenia obzvlášť znepokojujúce, pretože kontaminácia pervitínom v sladkovodných ekosystémoch je stále relatívne nízka, ale môže mať výrazný vplyv na okolitý ekosystém.

Lavrov varuje Washington: „Hovoriť s Ruskom z pozície sily nemá zmysel“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info