HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pfizer dostal od Britov rekordnú pokutu, takmer 100 miliónov eur! Dôvodom bola jeho „nenažratosť“

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer dostala od Britov obrovskú pokutu, takmer 100 miliónov eur. FOTO: TASR

Spoločnosť Pfizer, zdá sa, nebude mať iba obrovské zisky z očkovania proti koronavírusu, ale dostala i riadne mastnú pokutu. Americkému výrobcovi liekov ju uložili britské úrady. A to vo výške takmer 100 miliónov eur!

Americký liekový gigant dostal obrovskú pokutu podľa informácií portálu ekonomika.sme.sk kvôli zvýšeniu ceny lieku na epilepsiu o 2 600%! Aj na tomto prípade je vidieť, aké „nenažrané“ sú zahraničné farmafirmy, a prečo tak tlačia na očkovanie ich vakcínami a ruský Sputnik nechcú nevpustiť na európsky trh.

Dôvodom bolo zvýšeniu ceny lieku na epilepsiu až o 2 600 percent!

Okrem americkej firmy Pfizer dostala od britského protimonopolného úradu rekordnú pokutu aj distribučná firma Flynn Pharma. „Obidve spoločnosti si účtovali „prehnané a nespravodlivé ceny“ za liek, ktorý v Británii užíva 48 tis. ľudí,“ uviedol v stredu britský Úrad pre hospodársku súťaž a trhy (CMA). Spoločnosti Pfizer úrad uložil pokutu 89,4 mil. britských libier, čo je v prepočte takmer 98,5 milióna eur a firmu Flynn Pharma pokutoval sumou 5,2 mil. libier (6,1 mil. eur). Úrad uviedol, že firmy Pfizer a Flynn Pharma zrušili oficiálnu obchodnú značku Epanutin, čiže názov firmy Pfizer pre kapsuly fenytoínu sodného, a mohli tak zvýšiť cenu, ktorá bola vyššia až o 2600%. Spoločnosť Pfizer rozhodnutie britského Úradu pre hospodársku súťaž a trhy odmietla a vyhlásila, že Epanutin bol stratový produkt. Dohoda s firmou Flynn Pharma pomohla zabezpečiť dodávky lieku pre pacientov.

„Ide o najvyššiu pokutu zo strany CMA, ktorý tým vyslal jasný odkaz sektoru, že sme odhodlaní zasiahnuť proti takémuto správaniu sa a chrániť zákazníkov, vrátane Národnej zdravotnej služby (NHS), a daňových poplatníkov pred zneužívaním,“ povedal vo svojom vyhlásení Philip Marsden, ktorý viedol prešetrovanie. Pfizer aj Flynn Pharma plánujú odvolanie. Pfizer uviedol, že zvýšená cena lieku je stále o 25 až 40% nižšia v porovnaní s ekvivalentným liekom od iného dodávateľa pre britskú Národnú zdravotnú službu. Zvláštne je, že firma Pfizer mala problémy už v minulosti za jej neetický prístup. A takejto spoločnosti majú Slováci hnaní do vakcinácie svojou nenávidenou vládou dôverovať?

Krčméry, Jarčuška aj Kalavská s manželom sa zúčastnili kongresu v Miami, ktorý sponzoroval Pfizer

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info