HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ľudský mozog dokáže „cestovať v čase“, zistili vedci

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Francúzski a holandskí vedci vďaka špeciálnym elektródam zistili, že ľudský mozog zaznamenáva „epizodické pohyby“, ktoré sú nezávislé od vonkajších vplyvov. Vďaka čomu podľa nich dochádza k „efektu plynutia času“. Uviedol Runews24.ru.

V štúdii uverejnenej v odbornom časopise Journal of Neuroscience vedci z Francúzska a Holandska tvrdia, že ľudský mozog „má svoj vlastný vnútorný časový tok, ktorý nie je možné ovplyvniť vonkajšími faktormi“.

Skupina vedcov sa rozhodla otestovať svoju teóriu na mozgu ľudí postihnutých epilepsiou v štádiu, keď im už nezaberajú lieky. Pacientom s týmto ochorením už boli predtým zavedené vnútorné elektródové implantáty.

Špeciálne elektródy odhalili „plynutie času“

Vedci v rámci pokusu pripojili k pozorovanému ľudskému mozgu špeciálne elektródy. Zistili, že ľudský mozog zaznamenáva takzvané „epizodické pohyby“. Vďaka tomu podľa nich dochádza v našom vedomí k samotnému „efektu plynutia času“.

Počas experimentu vedci pozorovali, ako sa v sledovanom mozgu aktivovali takzvané dočasné bunky. Reagovali na „vnútorný zmysel sledu udalostí“. Vedci sú teda na základe výsledkov štúdie presvedčení, že človek je vďaka tomu schopný „cestovať v čase“.

Dokážu Rusi na diaľku deaktivovať navigačný systém amerického námorníctva?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info