HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Maďarsko vraj nemá čo hľadať v EÚ? (The Epoch Times)

Maďarský premiér Viktor Orbán / zdroj TASR

Komentár sm (The Epoch Times)

Holandský premiér Mark Rutte ostro kritizoval Maďarsko za nedávno prijatý zákon namierený proti homosexuálom. Podľa jeho názoru táto krajinu už nemá v Európskej únii čo hľadať. On by Maďarsko z únie vyhodil, ale sám o tom nerozhoduje. Závisí to aj od ďalších členských štátov.

Maďarský premiér Viktor Orbán odmietol na summite EÚ v Bruseli stiahnuť kontroverzný zákon. Ten už vstúpil do platnosti. Zákon obmedzuje informácie o homosexualite a transsexualite. Oficiálnym cieľom je ochrana maloletých.

Hlavy štátov a vlád sa na rozdiel od pôvodného plánu tejto téme venovali ešte pred večerou. Maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová vyhlásenia holandského premiéra zásadne odmietla. Ako napísala neskôr na Twitteri, išlo „iba o ďalšiu epizódu zo série politického vydierania“. Maďarsko podľa jej slov nechce vystúpiť z EÚ. Naopak, chce ju uchrániť pre pokrytcami.

Vláda Viktora Orbána rozvírila roj sršňov (Dmitrij Sedov)

Maďarsko nemožno vyhodiť z EÚ

Na rozdiel od toho, čo navrhuje Rutte, neexistuje žiaden postup, ktorý by umožňoval členský štát vyhodiť z EÚ. Krajina môže odísť z únie len z vlastnej iniciatívy.

Proti Maďarsku sa však už vedie trestné konania kvôli nedostatkom v oblasti právneho štátu, ako je obmedzovanie nezávislosti súdnictva a slobody tlače a prejavu, čo môže viesť k odňatiu hlasovacieho práva  na úrovni EÚ. Doposiaľ sa na tento krok nenašla dostatočná väčšina.

EÚ musí podľa Rutteho v prípade Maďarska postupovať krok za krokom. Orbánovi musí byť jasné, že EÚ je spoločenstvom hodnôt. „Chceme prinútiť Maďarsko padnúť na kolená,“ – vyhlásil Rutte.

Od začiatku roka mala EÚ možnosť krátiť finančné prostriedky z eurofondov tým krajinám, ktoré nedodržiavajú zásady právneho štátu. Doposiaľ to ale nevyužila. Dôvodom sú žaloby Maďarska a Poľska na Európskom súdnom dvore. Po dohode štátnych a vládnych predstaviteľov sa čaká na verdikt súdu ešte pred využitím tohto mechanizmu.

Šírenie „ľudských práv“ na špici bajonetu: Agenda LGBT sa stala nástrojom západnej zahraničnej politiky po celom svete

Orbán pod paľbou kritiky

Kvôli zákonu obmedzujúcemu informácie o homosexualite sa Maďarsko a samotný Orbán dostali na summite EÚ pod paľbu kritiky.

„Všetci sme dali jasne najavo, o aké zásadné hodnoty nám ide,“ – zdôraznila nemecká kancelárka Angela Merkelová (CDU).

Rutte vyzval maďarského premiéra, aby podobne, ako to urobila Veľká Británia,  inicioval konanie na vystúpenie Maďarska z únie podľa článku 50 zmluvy EÚ, ak nechce rešpektovať európske hodnoty, uzatvára The Epoch Times.

Španielsko navrhuje zákon umožňujúci už 16-ročným zmeniť pohlavie bez posudku lekára

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info