HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Cudzincov s neurčitým pohlavím, označovaným ako „X“, nevpustia do Ruska

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Uvažovanie o inom pohlaví, než o tom, ktoré má človek od narodenia, svedčí podľa ruského poslanca Vitalija Milonova o „duševnej poruche“. Uviedol Gazeta.ru.

Zahraniční občania, ktorí majú v pase uvedené „tretie pohlavie“, nebudú môcť vstúpiť na územie Ruskej federácie. Doklady tohto typu už vydávajú viaceré krajiny. Čoskoro sa k nim pripoja aj USA. A hoci Rusko v budúcnosti nevylučuje zmeny v pravidlách, ruskí politici ostro kritizujú myšlienku zavedenia pohlavia „X“ do pasov.

V blízkej budúcnosti bude v amerických pasoch zavedené „pohlavie X“. Američania budú mať právo nezávisle si zvoliť ktorékoľvek z troch pohlaví. Podľa ministra zahraničných vecí USA Anthony Blinkena ide o snahu zrovnoprávniť LGBT komunitu.

Vláda Viktora Orbána rozvírila roj sršňov (Dmitrij Sedov)

Na uvedenie „tretieho pohlavia“ už podľa Blinkena nebude potrebné lekárske osvedčenie. Pohlavie vybrané v pase nemusí byť rovnaké ako v iných dokladoch o občianstve alebo osobnej identifikácii.

„X“ ako nerozhodnutí, intersexuáli a transrodoví

V blízkej budúcnosti si tak Američania budú môcť v pase zvoliť nielen mužské a ženské pohlavie, ale aj „X-gender“ pre nerozhodnutých, intersexuálov a transrodových ľudí.

Označovanie pohlavia je podľa Blinkena technicky náročná úloha, ktorá si vyžaduje dlhodobé prispôsobenie existujúcich systémov. Doteraz museli Američania na označenie pohlavia, ktoré nezodpovedá rodnému listu, požiadať o potvrdenie od lekára.

Tento krok je podľa ministra zahraničných vecí v súlade s prioritami súčasného amerického prezidenta Joe Bidena. Ministerstvo zahraničných vecí o ňom rozhodlo po zdĺhavých konzultáciách s vládami krajín, ktoré majú podobné názory a už podobné zmeny vykonali. Blinken ale nespresnil, o ktoré štáty išlo.

Španielsko navrhuje zákon umožňujúci už 16-ročným zmeniť pohlavie bez posudku lekára

Dnes je už tretie pohlavie v pasoch viacerých krajín. Sú medzi nimi Austrália, India, Kanada, Malta, Nepál či Nový Zéland.

Takže občania týchto a ďalších krajín, ak ich dokumenty oficiálne označujú „pohlavie X“, nebudú môcť vstúpiť na územie Ruska.

Vízové centrá v Ruskej federácii, ktoré sa zaoberajú vydávaním vstupných povolení pre zahraničných občanov, spracúvajú doklady na základe údajov uvedených v pase záujemcov. To znamená, že ak má občan cudzieho štátu vo svojich osobných údajoch „pohlavie X“, vízové centrum to aj zaznamená. Rozhodnutie o umožnení vstupu do Ruskej federácie je ale stále na konzuláte.

Rusko pozná len muža a ženu

Ruský konzulát v USA však informoval, že je technicky nemožné udeliť ruské vízum cudzincom s „pohlavím X“. „Pri žiadosti o vízum v kolónke pohlavie možno zvoliť iba z dvoch možností. Muž a žena“.

Účastníci Pride v Bologni pošliapali portréty pápeža Františka, Viktora Orbána a Mattea Salviniho

Tie isté problémy súvisiace so vstupom do Ruska môžu nastať aj pri iných krajinách, nielen pri občanoch USA. Ruské dokumenty vrátane formulárov žiadosti o vízum obsahujú len dve možnosti. Teda mužské a ženské pohlavie.

A hoci ruský konzulát nevylúčil, že v súvislosti s plánovanými novinkami v USA sa môžu pravidlá vydávania víz zmeniť, ruskí politici sú v tejto otázke mimoriadne skeptickí.

Vitalij Milonov, člen výboru Štátnej dumy pre rozvoj občianskej spoločnosti a otázky verejných a náboženských združení, označil iniciatívu za úplne zbytočnú. Každopádne je ale podľa neho „právom každého národa vysmievať sa ľudskej prirodzenosti“.

Podľa Milonova nikto neprestane byť mužom alebo ženou len preto, že sa v pase označí ako „X-gender“. Uvažovanie o inom pohlaví, než o tom, ktoré má človek od narodenia, podľa neho „svedčí o duševnej poruche“.

Meniť pohlavie by nemali ani v blázinci

„Ak by to malo byť súčasťou nejakej terapie, potom to môže byť prijateľné. Som ale presvedčený, že ani v blázinci nie je možné meniť pohlavie. Nie to ešte v pasoch,“ vraví Milonov.

Amerika sa už úplne zbláznila! V Nevade sa stala „najkrajšou ženou“ preoperovaný muž

Jeho kolega Dmitrij Vjatkin, prvý podpredseda toho istého výboru, dokonca označil zamýšľanú americkú zmenu za „nezmysel, o ktorom nemá cenu ani diskutovať“.

„Prečo by sme mali diskutovať o nezmysloch a hrách, ktoré sa dejú v iných krajinách. A ešte to začať skúšať na sebe? Je zbytočné o týchto nezmysloch čo i len diskutovať. Toto je nejaká hra. Ak jej venujeme pozornosť, tak ju len podporujeme,“ tvrdí Vjatkin.

Organizácia Human Rights Watch naopak zámer amerického ministerstva zahraničných vecí privítala. Jej predstavitelia pripomenuli, že v pasoch občanov USA sa pohlavie neuvádzalo až do 70. rokov minulého storočia.

Tretie pohlavie vo vodičských preukazoch a rodných listoch už zaviedol štát New York. Obyvatelia štátu môžu vo svojich osobných dokladoch uviesť žena, muž alebo X-pohlavie. Podľa BBC je táto možnosť už k dispozícii celkovo v 20 štátoch USA.

Nový zákon v New Yorku tiež poskytuje možnosť zapísať do rodných listov slovo „rodič“ namiesto „otec“ a „matka“.

Kto je väčší hacker? Rusi tvrdia, že Moskva nestojí za útokmi na americké ciele, ale sama je bombardovaná Američanmi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info