HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruské ministerstvo zahraničia si predvolalo na koberček českého vyslanca

Český veľvyslanec v Moskve Vitězoslav Pivoňka / TASS

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharová oznámila, že na ruské ministerstvo zahraničia bol predvolaný český veľvyslanec v Moskve Vítězoslav Pivoňka. Dôvodom sú nové požiadavky Prahy na Ruskú federáciu v súvislosti s výbuchmi skladov zbraní vo Vrběticiach v roku 2014, informuje agentúra TASS.

Česi odovzdali diplomatickú nótu, žiadajú milióny
Predvolanie na „koberček“ je na základe oznámenia, že námestník českého ministra zahraničia odovzdal ruskému veľvyslancovi v Českej republike diplomatickú nótu, v ktorej požaduje náhradu škody vo výške 25,5 milióna EUR ako škodu spôsobenú počas výbuchov vo Vrběticiach v roku 2014.
Návrh je pre Rusko neprijateľný
„Návrh českej strany, aby sa diskutovalo o jeho tvrdeniach, považujeme samozrejme za neprijateľný. Vyjadríme svoj postoj k tomuto spolitizovanému vyvádzaniu šéfovi českej diplomatickej misie v Moskve, ktorý bol predvolaný na ministerstvo zahraničia,“ povedala Zacharová.
http://www.hlavnydennik.sk/2021/04/30/kauza-vrbetice-boli-zbrane-z-vybuchnutych-skladov-urcene-teroristom/

Spravodajský web Mladá fronta Dnes už v pondelok informoval, že námestník českého ministra zahraničia Martin Smolek odovzdal ruskému veľvyslancovi v Českej republike Alexandrovi Zmejevskému diplomatickú nótu.

V nej požaduje požaduje ako náhradu škôd spôsobených počas výbuchov vo Vrbeticiach v roku 2014 asi 25,5 mil. eur. počas výbuchov vo Vrběticiach v roku 2014 od Prahy v roku 2014. Praha považuje ruské spravodajské služby za zúčastnené na týchto udalostiach.

Smolek tiež trval na tom, aby Rusko vyškrtlo Česko zo zoznamu štátov, ktoré sa k Rusku stavajú ako nepriateľské.

Nemecká vakcína CureVac vykázala v poslednej fáze testovania účinnosť iba 48 percent

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info