HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruské stíhačky zabránili lodi holandského námorníctva vplávať do teritoriálnych vôd (VIDEO)

Bížiace sa ruské stíhačky / Holandské ministerstvo obrany / Twitter (@Defensie)

Ruské stíhačky a bombardovacie lietadlá boli vyslané za holandským námorným plavidlom. Išlo o reakciu na to, že loď náhle zmenila k ruským vodám, informuje portál RT.

Fregata Evertsen bola na ceste k porušeniu ruských hraníc v Čiernom mori. Zabránili mu v tom ruské lietadlá letiace v bezpečnej vzdialenosti od plavidla, uviedla Moskva v reakcii na sťažnosť Amsterdamu.

K incidentu došlo 24. júna. Iba deň po tom, čo torpédoborec britského kráľovského námorníctva HMS Defender narušil ruské teritoriálne vody pri krymskom mysu Fiolent.

Počas plavby v neutrálnych vodách HNLMS Evertsen „zmenil smer a začal sa blížiť ku Kerčskému prielivu“, uviedlo v utorok moskovské ministerstvo obrany. Stíhačky Su-30 a bombardéry Su-24 boli vyslané „s cieľom zabrániť narušeniu“ ruských teritoriálnych vôd. Leteli „v bezpečnej vzdialenosti“ blízko holandskej lode, ktorá „okamžite“ zmenila smer a vrátila k pôvodnému kurzu.

„Let ruských lietadiel sa uskutočnil v súlade s medzinárodnými pravidlami využitia vzdušného priestoru,“ uviedlo ministerstvo obrany.

Moskva sa k incidentu vyjadrila až po tom, čo sa holandské ministerstvo obrany sťažovalo na „nebezpečné“ konanie ruských lietadiel. Vo vyhlásení z utorňajšieho rána Holanďania uviedli, že ruské stíhačky „obťažovali“ loď v medzinárodných vodách päť hodín. Lietali tiež „nebezpečne nízko a blízko“ a „vykonávali fingované útoky“.

NATO úplne odmieta vojenskú spoluprácu s Ruskom, tvrdí Lavrov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info