HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Zelenského neľudský plán „B“ – vyštvať proruských obyvateľov za hranice Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij, reprofoto YouTube (@Sky News)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj  vo vysielaní televízneho kanálu 1 + 1 odtajnil, aký bude plán „B“ pre Donbas, ak nedôjde k dohode podľa minských dohôd. Bude ním nekompromisné vyštvanie obyvateľov oblasti za hranice Ukrajiny.

Kyjev „ponúkne“ tamojším Ukrajincom „opustiť región“ – nie de iure, ale de facto. Prezident Zelenskij operáciu nazýva  „múr“. Pojem nijako nevysvetľuje ani nespresňuje. „Ale Želenského myšlienkový smer je jasný.“ Informuje portál prvnizpravy.cz.

Prezident Zelenskij v snahe zapáčiť sa NATO vzal Ukrajincom ich hrdú históriu a ponížil ich

Ak zlyhá mechanizmus Minsk 2

Volodymyr Zelenskij sľubuje, že túto otázku nastolí v referende a potom bude konať po hlasovaní Ukrajincov. To sa ale stane až vtedy, ak zlyhajú pokusy vyjednávať s Ruskom cez USA a Európu.

To znamená, že „plán B je predstavovaný ako akýsi „rytiersky ťah“, ktorý rozbije stratégiu Moskvy. Ak budú Ukrajinci súhlasiť s „múrom“ a orgány toto rozhodnutie vykonajú, potom Ukrajina od minských dohôd odstúpi.“ analyzuje web pvnizoravy.cz Zelenského zámery.  Ak bude táto myšlienka v referende odmietnutá, pôjde všetko ako doteraz.

Sú tu však mnohé „ak“

„Ak napríklad Spojené štáty a Rusko dosiahnu dohodu o Ukrajine, potom sa v referende môže objaviť otázka súhlasu so zvláštnym statusom Donbasu a voľby podľa minských dohôd. Alebo naopak – ak nebudú ukrajinské orgány ochotné dodržiavať politickú časť minských dohôd, predloží Zelenskij otázku „múru“ referendu a potom sa bude skrývať za výsledky možného tlaku Západu na dohody z Minska.“

Plán „B“ nezmení nič k lepšiemu

Plán „múr“ celkovo nezmení vôbec nič. Ukrajinu navyše pripravuje o „Minský“ vplyv, na ktorý sa vzťahujú sankcie proti Ruskej federácii.

A práve preto je možné, že tento plán zostane Zelenskému iba ako PR nástroj na „hru“ s externými partnermi a nebude realizovaný v praxi. Alebo, aj keby sa konalo referendum, jeho výsledky nebudú realizované.

(Medzititulky red. HD.)

Protiruské šialenstvo nedávnej politickej a mediálnej propagandy voči Rusku má desivé vysvetlenie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info