Poslanci parlamentu si zjavne nevšimli, že na Slovensku žijú aj chudobní ľudia
24 | 06 | 2021 I Ivan Brožík

"Vážení poslanci, to naozaj?" Pýtajú sa odborníci z Asociácie moderných benefitov a vydavatelia stravných lístkov našich zákonodarcov už celkom verejne. "To naozaj chcete sociálne slabším rodinám a finančne podvyživenej strednej triede zrušiť zaužívané príjmy v podobe stravných poukážok?"


"Stravenky nie sú nejaký zastaralý slovenský vynález niektorej z našich politických garnitúr, ktorého sa treba zbaviť. Je to funkčný systém používaný v celej Európe aj vo svete." Píšu na webe parlamentnelisty.sk.

Stravné lístky sa budú dať použiť iba v reštauráciách
„Kašlete na živnostníkov, staráte sa o majiteľov veľkých obchodných centier,“ vyčítal Pellegrini súčasnej vláde. Čítať ďalej
17 | 05 | 2020 | TASR

Neexistujúci človek

"Vážení poslanci, vysnívali ste si racionálneho človeka, ktorý je neomylný a vždy sa vie 100-percentne správne rozhodnúť. Nie, nechceme z ľudí robiť ovce, ako často odkazujete svojim oponentom. Naozaj však veríte, že celé Slovensko je len jedna homogénna skupina ľudí, ktorá žije podľa excelu a príručiek o racionálnom správaní a efektívnosti? A čo tie nadrozmerné čísla o spotrebe alkoholu, cukru alebo tabakových výrobkov, o ktorých každý vie, že sú zdraviu škodlivé? Alebo čísla o finančnej negramotnosti?"

"Vážení poslanci, iste ste si všimli, že na Slovensku sú aj chudobní ľudia. Predsa všetci vieme, že v mnohých slušných a poctivo pracujúcich rodinách sú stravné poukážky na začiatku mesiaca, keď čakajú na výplatu, posledným prostriedkom na nákup jedla. Už dnes je na Slovensku ohrozených chudobou 872-tisíc ľudí, čo je vyše 16 percent obyvateľov. Nejde pritom iba o dôchodcov či ľudí bez práce, ale aj tvrdo pracujúce rodiny s nižšími príjmami či rodiny s iba jedným živiteľom. V dôsledku pandémie koronavírusu a jeho nových mutácií sa môže v tejto kategórii ocitnúť ďalších 20- až 50-tisíc ľudí. Hovoríme teda za takmer jeden milión Slovákov!" Pripomínajú autori verejného listu poslancom NRSR.
Oslabujú sociálne istoty

"Pod rúškom predstavy, že veci zjednodušujete, v priamom prenose oslabujete sociálne istoty, čo je v príkrom rozpore s princípmi Európskej únie, ktorej jedným z cieľov je potláčať chudobu. Iste, poviete nám, že nikomu nič neberiete. Majte však na pamäti aj tých, ktorí aj napriek tvrdej práci obracajú v ruke každé euro a pre ktorých boli stravenky až do tejto chvíle garanciou teplého obeda či nákupu potravín, keď im dochádzali peniaze."

"Politici obviňujú spoločnosti, ktoré stravenky vydávajú, že na nich zarábajú. Áno, podnikáme v tejto oblasti na Slovensku rovnako ako v desiatkach krajín po celom svete. Podobne ako poisťovne, banky či iné podnikateľské subjekty. Sme hrdí na to, že sme funkčnou súčasťou sociálnych systémov moderných európskych krajín, kde sociálny štát nie je len heslom používaným pár mesiacov pred voľbami."

Asociácia moderných benefitov
Doxx – stravné lístky
Edenred Slovakia
Up Slovensko

(Medzititulky red. HD.)

Ľudia nechcú prísť o gastrolístky, v obehu je petícia
Po tom, ako vláda Igora Matoviča (OĽaNO) začala nahlas hovoriť o rušení stravných lístkov, odštartoval podnikateľ a aktivista Ľubomír Sečkár petíciu za ich zachovanie. Podľa neho majú gastrolístky viac výhod ako nevýhod. Čítať ďalej
31 | 07 | 2020 | Jaroslav Fabok