HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Víťazom prezidentských volieb v Iráne sa stal konzervatívec Raísí

Prezidentský kandidát a konzervatívny šéf iránskej justície Ebráhím Raísí hádže do volebnej schránky svoj hlas počas hlasovania v prezidentských voľbách vo volebnej miestnosti v Teheráne 18. júna 2021. V Iráne sa začali prezidentské voľby, v ktorých sa o priazeň voličov budú uchádzať štyria kandidáti, pričom favoritom je konzervatívny šéf iránskej justície Ebráhím Raísí, píše agentúra AFP. FOTO TASR/AP Ebrahim Raisi, a candidate in Iran's presidential elections, casts his vote at a polling station in Tehran, Iran, Friday, June 18, 2021. Iran began voting Friday in a presidential election tipped in the favor of a hard-line protege of Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei, fueling public apathy and sparking calls for a boycott in the Islamic Republic. (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

V prezidentských voľbách v Iráne zvíťazil konzervatívny kandidát Ebráhím Raísí. Doterajší šéf iránskej justície mal po sčítaní veľkej časti hlasov výrazný náskok pred svojimi súpermi, oznámilo v sobotu ministerstvo vnútra v Teheráne. Informovali o tom agentúry DPA, AP a AFP.

Iránsky prezident Hasan Rúhání v sobotu oznámil, že jeho nástupca bol zvolený, víťaza piatkového hlasovania však nemenoval. Všeobecne sa očakáva, že ním bude favorit prezidentských volieb, ultrakonzervatívny duchovný Ebráhím Raísí. Jeho umiernený súper Abdolnáser Hemmatí medzitým priznal porážku. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Raísí bol hlavným kandidátom iránskych stúpencov tvrdej línie a v prieskumoch aj favoritom piatkových volieb, v ktorých úrady podľa správ neumožnili kandidovať viacerým iným popredným uchádzačom.  Raísí, 60-ročný šéf iránskej justície, je považovaný za blízkeho spolupracovníka a chránenca najvyššieho iránskeho vodcu ajatolláha Alího Chameneího. Patrí k iránskym predstaviteľom, na ktorých USA uvalili sankcie.

Kremeľ: „Ak chcú USA Navaľného na slobode, musia priznať, že pracuje pre americké spravodajské služby“

Podľa prvých čiastkových výsledkov dostal Raísí viac ako 17,8 milióna hlasov z 28,6 milióna, ktoré dosiaľ sčítali. Zvyšní traja kandidáti priznali porážku a gratulovali mu ešte pred zverejnením týchto prvých výsledkov.

„Gratulujem občanom k ich voľbe,“ uviedol Rúhání v čase, keď už Raísímu blahoželali aj ďalší kandidáti. „Moja oficiálna gratulácia príde neskôr, ale vieme, kto v týchto voľbách získal dostatok hlasov a koho občania zvolili,“ dodal dosluhujúci prezident, ktorý je považovaný za relatívne umierneného politika. Rúhání v týchto voľbách už po dvoch funkčných obdobiach kandidovať nemohol.

Ku gratuláciám sa pridali aj ďalší dvaja konzervatívni uchádzači – bývalý veliteľ Revolučných gárd Mohsen Rezáí a poslanec Amírhosejn Kázízáde Hášemí.

Kim Čong-un: KĽDR sa musí pripraviť na „dialóg aj konfrontáciu“ s USA

Hemmatí, bývalý guvernér iránskej národnej banky a jediný reformista medzi štyrmi politikmi, ktorí sa napokon uchádzali o priazeň voličov, v sobotu ráno priznal porážku v súboji s Raísím. „Dúfam, že vaša vláda poskytne Iránskej islamskej republike dôvody na hrdosť, zlepší ekonomiku a život (ľudí),“ napísal na sociálnej sieti.

Bývalý veliteľ Revolučných gárd Mohsen Rezáí získal 3,3 milióna hlasov a jediný umiernený kandidát Abdolnáser Hemmatí 2,4 milióna. Štvrtý uchádzač, konzervatívny poslanec Amírhosejn Kázízáde Hášemí mal približne milión hlasov, vyplýva z oznámenia volebného úradu ministerstva vnútra.

V Iráne je vyše 59 milióna oprávnených voličov, údaje o účasti však zatiaľ nezverejnili, píše AFP. Podľa AP publikované čísla naznačujú, že účasť bola najnižšia v iránskych voľbách od tamojšej islamskej revolúcie z roku 1979. Na voľby však podobne ako v uplynulých rokoch nedohliadali zahraniční pozorovatelia.

„Nič sme nedosiahli“: Trump kritizuje Bidenove stretnutie s Putinom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info