HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Šokujúce odhalenie: V laboratóriu vo Wu-chane skutočne chovali v klietkach netopiere, potvrdzujú zábery (VIDEO)

Ilustračné foto / Twitter (@AVMAvets)

Wuchanský inštitút virológie v Číne podľa novo zverejnených záberov v minulosti skutočne choval v klietkach netopiere. Zábery odvysielala televízia Sky News, tie idú priamo proti tomu, čo v minulosti uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá špekulácie o prítomnosti netopierov vnútri zariadenia odmietala s tým, že ide len o „konšpiračné teórie“, píše Echo24.

Zábery pochádzajú z videa Čínskej akadémie vied, ktorá ich podľa všetkého zaobstarala v roku 2017 u prítomnosti predstavenia nových bezpečnostných opatrení inštitútu virológie. Jeho pracovníci v klipe hovoria o postupe pre prípad, že by „došlo k nehode“, a o tom, ako dochádzalo „k ostrým výmenám názorov“ s francúzskou vládou, ktorá komplex pomáhala vystavať.

Predovšetkým sú vidieť netopiere uzavreté v klietkach. WHO vo svojej správe mapujúcej počiatok pandémie však prítomnosť týchto cicavcov nezmieňuje. „Miestnosť pre zvieratá oddelenia P4 si dokáže poradiť s celou radou živočíchov vrátane primátov s SARS-CoV-2,“ uvádza v prílohe tím vyšetrovateľov, ktorý sa do Wu-chanu pred časom vypravil.

Šéf oddelenia Peter Daszak však naďalej trvá na tom, že netopiere vo wuchanskom inštitúte sú konšpirácia. „Do Wu-chanu neboli za účelom genetickej analýzy vírusov poslané žiadne netopiere,“ napísal na Twitter v apríli 2020. „Tak veda nefunguje. Zozbierame vzorky a pošleme ich do laboratória. Netopiere sa po odchyte púšťajú,“ dodal. Neskôr zopakoval, že ide o značne šírenú konšpiračnú správu, pre ktorú neexistujú žiadne dôkazy.

V júni 2021 Daszak upravil svoj postoj s tým, že wuchanský inštitút mohol za svojimi múrmi skrývať netopiere, ale že sa na to pri šetrení so svojim tímom nepýtal. Televízia Sky News informovala, že video Čínskej akadémie vied našla skupina výskumníkov, ktorí si kladú za cieľ odhaliť pravý pôvod pandémie koronavírusu a hovoria si Drastic. Od nich sa zábery dostali do médií.

„Nič sa nestalo!“ Ústredná vedkyňa z Wu-chanu okomentovala teóriu o úniku vírusu z laboratória

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info