HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vedci skúmali obezitu i problémy detí s rozpoznávaním emócií u ľudí s rúškami

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Výskum naznačujúci, že predškoláci majú problém s rozpoznávaním emócií u ľudí, ktorí majú na tvári rúško, nové poznatky o obezite, ale aj prvá posádka na novej čínskej vesmírnej stanici či zistenie, že Antarktídu pravdepodobne ako prví objavili tichomorskí ostrovania. TASR prináša súhrn najzaujímavejších informácií z oblasti vedy v rámci uplynulého týždňa.

Tím vedcov z Talianskeho technologického inštitútu (Istituto Italiano di Tecnologia, IIT) vo svojej štúdii zistil, že deti vo veku od troch do piatich rokov majú problém s rozpoznávaním emócií u ľudí, ktorých tváre sú prekryté rúškami. Táto veková kategória bola u ľudí s rúškami schopná rozpoznať výrazy ich tváre vyjadrujúcej šťastie a smútok iba v 40 percentách prípadov.

Šokujúce zistenie: Experti upozorňujú na meškajúci vedľajší účinok vakcíny Pfizer

U detí vo veku od šiestich do ôsmich rokov to bolo 55–65 percent a u dospelých 70–80 percent. Podľa expertov môže nosenie rúšok v rámci prevencie spojenej s ochorením COVID-19 ovplyvniť správny vývoj schopností detí v oblasti učenia sa sociálnej interakcie.

Medzinárodnému tímu vedcov z Česka, Kanady a Nemecka sa naopak, podarilo zistiť, že obezita zrejme urýchľuje starnutie mozgu. Mozog podľa nich „starne“ rýchlejšie ľuďom s vyšším indexom telesnej hmotnosti (BMI).

Darilo sa však aj českým biologičkám, ktoré u hlodavcov v Angole objavili a opísali dva nové arenavírusy a nový kmeň jedného už známeho. Keďže arenavírusy sa môžu prenášať z hlodavcov na človeka, ich odhaľovanie u voľne žijúcich zvierat je zásadné pre rozpoznávanie budúcich epidemiologických rizík.

Preplnené detské psychiatrické oddelenia – dramatické dôsledky prehnaného lockdownu (Berthold Krafft)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info