HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Reputácia nemeckej armády je ohrozená: Vojaci čelia obvineniami z antisemitizmu a sexuálneho zneužívania v Litve

Nemeckí vojaci z oddielu parašutistov z oddielu MINUSMA / Foto: AFP
Ministerka obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová v piatok varovala, že reputácia celej nemeckej armády je ohrozená.  Nemeckí vojaci slúžiaci v Litve boli totiž obvinení z antisemitizmu a sexuálneho zneužívania, informuje portál RT.
Von z Bundeswehru!
V rámci riešenia situácie počas prejavu k mladým dôstojníkom Kramp-Karrenbauerová odsúdila činnosť slúžiacich nemeckých dôstojníkov. Urobila tak po tom, čo sa objavili správy o závažnom zneužití úradnej moci vojakmi, ktorí boli nasadení do Litvy.

„Každý, kto sa takto správa, by nemal byť v Bundeswehri,“ uviedla ministerka.

Komentáre prichádzajú dva dni po tom, čo ministerstvo obrany odvolalo početných nemeckých vojakov z Litvy, aby čelili disciplinárnemu konaniu vrátane okamžitého prepustenia z armády pre najvyššie osoby zapojené do škandálu.

Republika na Donbasse má vraj nevyvrátiteľné dôkazy, že Protasevič bojoval za neonacistický prápor

Všetko je na videu

Nemecké sily, ktoré sa zúčastňovali misie „Vylepšená prítomnosť vpred“ v regióne, údajne spievali „rasistické“ piesne a sexuálne napadli vojačku. Udalosť bola zachytená na videu.

Nemecké ministerstvo obrany pôvodne informovalo parlamentný obranný výbor krajiny, že „postihnutých je 10 vojakov“ a odvolaní boli štyria. Odvtedy sa ich počet zvýšil na približne tridsať.

Joe Biden tesne po tlačovke stratil nervy, keď odstal od novinárky poslednú otázku

„Rekreačná aktivita“

Tvrdí sa, že obvinenia sa sústreďujú okolo „rekreačnej aktivity“, ktorá sa uskutočnila v apríli, a skončia vojakmi spievajúcimi „pravicovo extrémistické“ a „antisemitské“ piesne v miestnom hoteli pred sexuálnym útokom na vojačku.

Škandálny incident vyšiel najavo až potom, ako ho 8. júna nahlásil úradníkom iný vojak, a keď ministerstvo obrany začalo vyšetrovanie. Kramp-Karrenbauerová prisľúbila, že po vyšetrovaní budú akékoľvek priestupky „stíhané a potrestané so všetkou závažnosťou“.

Nemecko: Začína sa kampaň za prijatie viac utečencov a evakuáciu táborov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info