HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Prečo Kuciakovci pýtajú milión od obžalovaných? Vinia ich, že im ide o peniaze

FOTO TASR - Michal Svítok

Obe rodiny Kuciakovcov aj Kušnírovcov si nárokujú od obžalovaných z vraždy ich detí takzvanú nemajetkovú ujmu. Zákon umožňuje, aby poškodený alebo jeho pozostalá rodina dostala takpovediac odškodné.

Tým, že si rodiny zavraždeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nárokujú na náhradu škody, môžu byť od začiatku účastníkmi súdneho procesu. Teda klásť otázky obžalovaným, podávať návrhy na dokazovanie a majú aj prístup do spisu, vysvetľuje portál Aktuality.sk.
Nemajetková ujma
Peniaze im môžu prisúdiť nielen ako náhradu nákladov na pohreb (majetková ujma), ale aj za nemajetkovú ujmu, teda za prežitú tragédiu a stratu blízkej osoby. „Hneď im ten milión dám, keď mi vrátia moju Martinku,” povedala ešte vlani na súde Zlata Kušnírová.

Stratou dieťaťa rodičia prichádzajú o ten najcennejší vzťah a puto, aké medzi nimi vzniká. Navyše, ak je dieťa mladé, zdravé. resp. v produktívnom veku, prichádzajú aj o človeka, ktorý by im mohol finančne pomôcť na dôchodku.

Podržte sa. Vláda zvažuje zaviesť povinné očkovanie a povinnú štátnu karanténu!

Nárokovanie takýchto náhrad nie je v súdnych procesoch nič neobvyklé. Práve naopak, ide o úplne bežnú prax počas trestných konaní, a to nielen pri vraždách, ale aj iných násilných trestných činoch. Zákon s tým ráta, píše portál.

Kubina: Kočner žil pre peniaze

Zlata Kušnírová žiada v prípade vraždy jej dcéry milión eur, rodina Kuciakovcov tiež milión. Koluje preto viacero nesúhlasných reakcií, napríklad, že rodinám ide o zárobok. Nie je to však pravda.

Už krátko po vražde Kuciakovci a Kušnírovci dostali mnoho ponúk od mezdinárodných organizácií či fondov, že im finančne pomôžu – vždy to odmietli.

Doktor Lipták šokuje: Niektorí vedci si myslia, že smrťou do dvoch rokov po zaočkovaní je ohrozený každý zaočkovaný!

Kým majetková ujma, teda nejaký poškodený majetok alebo náklady na pohreb, sa dajú vyčísliť pomerne ľahko, cez pokladničné bloky a faktúry, nemajetková ujma je do veľkej miery subjektívna, upozorňuje právny zástupca Kuciakovcov Peter Kubina.

Ako teda rodina dospela k sume milión eur, na ktorú si nárokuje od obžalovaných? „Je v nej aj nejaká symbolika. Pre ľudí ako je Kočner, sú jediným životným merítkom peniaze. To je to, čomu najviac rozumie. Ak niekto zabíja za peniaze a pre peniaze, aby si ešte zachoval beztrestnosť a nikto ho nepostihol, mal by pocítiť ujmu aj v tej sfére, ktorá mu je najbližšia. A to sú v prípade Kočnera peniaze,“ povedal advokát Kubina.

Fico: „Okamžite zastavte očkovanie detí! Prezidentka sa nemôže hrať na agenta farmafiriem“

„Nejde o peniaze, ale o symboliku a exemplárnosť. Prípad otriasol celým Slovenskom, rezonuje v zahraničí, zo štátu spravil v očiach sveta guberniu mafie. Je na mieste, aby aj majetkový postih odsúdeného bol potom exemplárny,“ dodal právny zástupca.

Možnosť byť súčasťou procesu

„Rodiny si nárokujú na takzvanú nemajetkovú ujmu najmä preto, aby boli súčasťou procesu, a teda mali aj k tomu prislúchajúce možnosti,“ tvrdí právny zástupca Kušnírovej Roman Kvasnica.

„Ak si poškodený nenárokuje na náhradu škody, tak si treba uvedomiť, že nemá žiadnu pozíciu v trestnom konaní, nemôže realizovať žiadne práva poškodeného. Napríklad nemôže klásť otázky v konaní pred súdom, dávať návrhy na vykonanie dokazovania, majú prístup do spisu a podobne.“

Ďalšia tragická smrť ihneď po očkovaní! Preverujú možný súvis medzi úmrtím mladej mamičky s podaním vakcíny

Rodiny pozostalých si nárokujú na nemajetkovú ujmu od obžalovaných, teda nie od konkrétnej osoby. Pri rozhodovaní by mali sudcovia prihliadať aj na to, ktorý obžalovaný akú úlohu v prípade zohral.

Súd rozhodol inak

O samotnej výške však rozhodujú súdy a tie sa nemusia stotožniť s návrhom rodín a ich právnikov. Stalo sa tak aj v prípade odsúdeného vraha Miroslava Marčeka, ktorému súd nariadil zaplatiť nemajetkovú ujmu – Kuciakovcom 140-tisíc eur a Kušnírovej 70-tisíc eur.

Ak súd neprizná požadovanú výšku nemajetkovej ujmy, poškodený si ju má právo vymáhať aj prostredníctvom civilného sporu – teda riadne na súde.

Radačovský: Kritizovať by sa nemala prezidentka, ale aj „odborní“ poradcovia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info