HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Dáta bez pátosu: Nenápadne sa zbytočne predlžuje čas platnosti pandemických obmedzení

Ivan Bošňák je aktívny v iniciatíve Dáta bez pátosu. Foto: facebook Ivana Bošňáka

Po dlhšom čase zas citujeme Dáta bez pátosu. Aj keď, svoju prognózu na leto vidia optimisticky, pripomínajú, že niečo sa tu nerobí, alebo sa to robí zle. Z ich vyjadrenia vyplýva, že náš Covid – semafor umelo predlžuje obmedzenia. Ale taktiež aj to, že sa na ich rušenie akosi podozrivo „zabúda“.

Najnovší status skupiny analytikov Dáta bez pátosu na sociálnej sieti zaujme z viacerých dôvodov. Posúďte sami!

Reprofoto FB (@Data bez patosu)
Zohľadňujú sa (ne)riziká?

„Zachytené prípady pozitívnych síce nie sú také, že by mali veľké riziko ťažkého priebehu alebo že by infekciu veľmi šírili. Ale ich počet figuruje v krajine a nejakým spôsobom ovplyvňuje opatrenia v danej krajine. Robí sa niekde rozlišovanie nebezpečnosti týchto pozitívnych?“ Pýtajú sa Dáta bez pátosu.

 

Vyhrali sme? Dáta bez pátosu končia s reportmi. „Čísla sú nízke a mapa je biela“

 

Mnohé fakty (pozitívne) sa ignorujú

„Náš Covid semafor vôbec neberie do úvahy mieru zaočkovanosti oblasti, kraja, okresu. To je veľká chyba a bude sa to musieť napraviť. U nás to teda nevidno, nerobíme opatrenia v okresoch podľa toho, koľko je kde zaočkovaných, prípadne podľa toho, koľko ľudí si covidom prešlo. Pozeráme sa stále len na „staré dáta“, počty infikovaných a hospitalizovaných.“ Pripomínajú analytici.

Príklady z iných krajín

Dáta uvádzajú, že „v iných krajinách si povedali, že keď dosiahnu istú mieru zaočkovanosti, tak predpokladajú, že sa šírenie obmedzí až zastaví a môžu si dovoliť krajinu uvoľniť.“

„V Británii to naplánovali v štyroch krokoch. Vo februári, keď boli na 25 percentách zaočkovanosti, urobili prvý krok k uvoľneniu. A teraz rozmýšľajú, či urobia štvrtý – 21. júna. Mali plán v štyroch krokoch úplne uvoľniť krajinu a vrátiť ju do normálu.“

„Hovoríme o zrušení všetkých limitov, napríklad počtu divákov na štadiónoch alebo pri otvorení nočných klubov. Školy, krúžky, detské centrá a športové aktivity otvorili ako prvé a pre všetky deti.“

Ďalšie fakty

„V Izraeli rovnako, keď boli na 50 percentách zaočkovanosti, ale dvoma dávkami, tak úplne otvorili krajinu a dnes majú nulu úmrtí.

„V USA, kde je dnes prvou dávkou zaočkovaných 50 percent populácie, tak je v Tampa Bay alebo v Las Vegas na štadióne počas play-off NHL 18-tisíc ľudí – to bol rekord. A rúško mal tuším len rozhodca, keď šiel pozerať video.“ Pripomínajú zjavné nezrovnalosti v odvolávaní protipandemických opatrení vo svete a u nás Dáta bez pátosu.

 

Dáta bez pátosu: Na Úrade verejného zdravotníctva robí chyby výhradne bezmenný Ľudský Faktor

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info