HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

PRIESKUM: Vláda v zložení Hlas, SaS, PS? Až 60 percent ľudí takú koalíciu odmieta

Prieskum Actly prišiel s ďalším zaujímavým zistením. Respondentov sa pýtali, či by podporili vznik vlády pod taktovkou trojkoalície Hlas, SaS a Progresívne Slovensko. Až 60 percent ľudí by takúto ultraliberálnu vládu nechcelo. Informujú Topky.

Z ostatného prieskumu agentúry Actly vyplývajú ďalšie zaujímavosti. Najprv boli zverejnené preferencie jednotlivých politických strán, kde jednoznačne najviac prekvapil Smer so ziskom takmer 15 percent.

Šokujúci prieskum: Voliči síce najviac veria Hlasu-SD, jeho „matka“ Smer-SDS je však už tesne druhá!

Súčasťou prieskumu bola aj otázka o dôvere ľudí ku generálnemu prokurátorovi Žilinkovi a špeciálnemu prokurátorovi Lipšicovi. Žilinka v tomto prípade deklasoval Lipšica v pomere 21 percent k 9 percentám.

PRIESKUM: Žilinka má oproti Lipšicovi viac než dvojnásobnú dôveru

Vláda Hlasu, SaS a PS? Ďakujeme, neprosíme

Ďalšia otázka v prieskume zisťovala podporu potenciálnej trojkoalície po predčasných voľbách zloženej zo strán Hlas, SaS a PS, o ktorej sa už dlhšie hovorí. Ani jedna zo spomenutých strán ju nevylúčila. Až 60 percent z tých, ktorí sa vyjadrili, však takúto ultraliberálnu vládu vylučuje.

Dáta sa zbierali od 1. do 6. júna 2021 na vzorke 1 002 respondentov.

Podľa agentúry Actly sa na slovenskej politickej scéne stále viac skloňujú predčasné parlamentné voľby a aj spomínaná trojkoalícia.

„Plán trojkoalície Hlas, SaS a Progresívne Slovensko má väčšinovú podporu iba v radoch voličov strany Hlas. O niečo viac ako polovica voličov ďalších možných členov tejto koalície ju nepodporuje. S najsilnejším odporom sa uvedená trojkoalícia stretáva medzi voličmi OĽANO. Tí zároveň relatívne najčastejšie odmietajú aj predčasné voľby,“ píše Actly.

Belousovová: Pre Pellegriniho je vzorom zločinec Dzurinda, ktorý Slovensku uškodil najviac v histórii!

Predčasné voľby a referendum

Prišlo aj na otázku o skrátení volebného obdobia pomocou referenda. Názor na legitimitu referenda o takomto skrátení je podľa výsledkov a záverov Actly v slovenskej spoločnosti jednoznačný.

Sedem z desiatich referendum považuje za oprávnené, z toho väčšina to vidí ako jednoznačné. V skupine tých, ktorí majú na túto otázku jasný názor, považuje toto právo občanov za jednoznačné 53 percent, s menšou istotou sa k tomuto názoru prikláňa ďalšia štvrtina.

„Názor, že občania majú právo referendom skrátiť volebné obdobie, prevláda medzi voličmi všetkých strán. Rozdiely v tom, ako silno je zastúpený, sú však veľmi veľké. V opozičných stranách ho zdieľa od 88 percent voličov Hlasu po 98 percent voličov Republiky. Z ostatných strán je najviac zastúpený v SaS (77 %), najmenej v OĽANO (51 %),“ konštatuje Actly.

Fico podporuje, Pellegrini rázne odmieta víziu Viktora Orbána o V4

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info