HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Hnijúce telá, na ktorých si pochutnávali krysy. Exšéf parížskej univerzity je obvinený zo zneuctenia mŕtvol

mŕtvola
Ilustračné foto / pixabay
Bývalý prezident renomovanej Univerzity Paríž – Descartes bol obvinený zo škandálu, v ktorom boli v centre francúzskeho hlavného mesta uskladnené desiatky tiel darovaných na výskum za otrasných podmienok, informuje portál RT.

Frederic Dardel, ktorý stál v čele inštitúcie v rokoch 2012 – 2019, bol v piatok obvinený zo „zneuctenia mŕtvoly“. Potvrdila to jeho právnička Marie-Alix Canu-Bernardová.

Masový hrob v srdci Paríža

Vláda odstavila univerzitné Centrum darcovstva tela v roku 2019 po tom, čo znepokojivé podrobnosti o ukladaní mŕtvych tiel zverejnil francúzsky spravodajský časopis L’Express.

V publikácii sa uvádza, že „tisíce“ ľudských pozostatkov boli „na desaťročia“ uložené na fakulte Rene-Descartes. Scéna popisuje ako „hromadný hrob v srdci Paríža“.

Obvinenie zo znásilnenia: Bidenovo ministerstvo spravodlivosti sa prekvapujúco postavilo na stranu  Trumpa

Uskladnené za otrasných podmienok

Fotografie odovzdané spoločnosti L’Express údajne ukazovali desiatky tiel, ktoré boli držané „nahé, znetvorené, s otvorenými očami a nakopené na nosidlách“, pričom niektoré boli v rozklade, zatiaľ čo iné obhrýzali krysy.

Canu-Bernardová uviedla, že počas svojho funkčného obdobia požadoval Dardel viac vládnych finančných prostriedkov na vyriešenie mnohých problémov s chladiarenskými zariadeniami.

Texas zakazuje Covid pasy. Požadovať ich bude porušením osobnej slobody

Advokátka obvinila vládu

Zoznam problémov, ktoré mali za následok „nedodržiavanie zákonných povinností“, zahŕňali chladiace miestnosti, ktoré neboli hermeticky uzavreté, chybné vybavenie, nedostatočné vetranie a zablokované odtoky, uvádza sa v článku L’Express.

Canu-Bernardová obvinila vládu zo zlých podmienok v tejto záležitosti a uviedla, že Dardel „nikdy neprestal lobovať za granty“.

V júni vláda zistila, že v centre, ktoré bolo založené v roku 1953, došlo k „závažným etickým porušeniam“.

Chystajú nám „páni sveta“ na júl celosvetový kolaps?

Telo na predaj

Napriek tomu, že niektoré darované telá boli určené na použitie v akademickom výskume, údajne boli predané súkromným spoločnostiam v hodnote 900 EUR za jedno telo na účely, ako sú napríklad crash testy automobilov.

Agentúra AFP informovala, že dvaja laboratórni asistenti boli obvinení aj zo znesvätenia mŕtvoly.

Asociácia Charnier Paris-Descartes, ktorá zastupuje príbuzných ľudí, ktorí darovali ich telá centru, obvinenia proti Dardelovi uvítala.

Teória úniku koronavírusu z laboratória je vierohodná, tvrdí tajná správa USA

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info