HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Facebook mení pravidlá: Po novom bude otvorene cenzurovať aj politikov!

Ilustračná fotokoláž: HD, Zdroj: pixabay.com / TASR

Známa sociálna sieť sa už dlhodobo netají snahou zasahovať užívateľom do súkromia a zobrazovať len tie „správne“ názory. Najnovšie nebudú v bezpečí ani politici, na ktorých sa doteraz vzťahovali akési „voľnejšie“ pravidlá. Prvou lastovičkou azda môže byť bývalý americký prezident Donald Trump, ktorého Facebook zablokoval až do roku 2023.

Ako informuje technologický portál Živé.sk: „Spoločnosť Facebook v piatok večer oznámila zásadné zmeny v moderovaní obsahu na jej sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

Týkajú sa spôsobu, akým firma pristupuje k príspevkom politikov a nadväzuje na májové odporúčania nezávislého dozorného orgánu Oversight Board, ktorý je prirovnávaný k „najvyššiemu súdu“ Facebooku a v najpálčivejších prípadoch má právomoc meniť rozhodnutia, aké sieť pri moderovaní obsahu urobila.

Facebook dlhodobo toleruje politikom aj obsah, ktorý porušuje jeho pravidlá, za čobol opakovane kritizovaný – u nás i v zahraničí. To sa však konečne mení a sieť k obsahu politikov začne pristupovať ako ku príspevkom ktoréhokoľvek bežného používateľa.“ Upozorňuje redakcia.

Trump dostal od Facebooku najvyšší možný trest. Blokovaný bude do roku 2023

Keď súkromná spoločnosť robí politiku

„Sieť svoj prístup ospravedlňovala tým, že zverejňovanie vyjadrení politikov je vo verejnom záujme a ľudia by mali vidieť, ako sa ich zástupcovia vyjadrujú. Zároveň sa ako súkromná spoločnosť chcela vyhnúť posudzovaniu toho, čo je ešte v poriadku a čo už by mala pred zrakmi verejnosti skrývať.

Po novom však aj politici budú musieť dodržiavať pravidlá Facebooku tak, ako ktokoľvek iný. Ak sa previnia, pri najväčších previneniach im bude hroziť pozastavenie konta až na dva roky

Pri následných opakovaných prehreškoch budú môcť v krajných prípadoch o účet na Facebooku či Instagrame úplne prísť.“ Informuje Živé.sk.

Dystopické a znepokojujúce: Technologická cenzúra spája vedcov s konšpirátormi

Oficiálne pravidlá cenzúry

Ako ďalej uvádza portál, „Facebook naďalej neprezrádza, koľko škody musí používateľ napáchať, aby bol zablokovaný. Priblížil však aspoň základné postihy pre bežných prehreškoch:

  • 1 strike: upozornenie, žiadny postih,
  • 2 striky: 1-dňové obmedzenie pridávania nového obsahu (statusy, komentáre, vysielanie cez funkciu Facebook Live či tvorba fanstránok),
  • 3 striky: trojdňové obmedzenie pridávania nového obsahu,
  • 4 striky: sedemdňové obmedzenie pridávania nového obsahu,
  • 5 a viac strikov: 30-dňové obmedzenie pridávania nového obsahu.

Sieť neaplikuje striky na obsah, ktorý bol zverejnený pred viac ako 90 dňami. No keď už ho udelí, jeho platnosť je 1 rok.

Počet strikov a prípadné prebiehajúce obmedzenia konta si môže používateľ prezrieť v sekcii „Stav účtu“. Po kliknutí na vlastný profil ju nájde v možnostiach (tlačidlo troch bodiek).“ Uzatvára Živé.sk

Brusel chce kriminalizovať nenávistné prejavy na internete na úrovni terorizmu! Český milionár bije na poplach! (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info