HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Europoslanec Štefanec: „Praktiky USA s odpočúvaním považujem za neprijateľné“

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) / FOTO TASR - Martin Baumann

Poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec v tom má jasno. „Vo vzťahoch medzi najbližšími spojencami musí existovať dôvera,“ reagoval na informácie o tom, že Spojené štáty americké mali s pomocou dánskej kontrarozviedky odpočúvať popredných európskych lídrov.

Európsky parlament požaduje vyšetrenie

„Takéto praktiky považujem za neprijateľné a aj na pôde Európskeho parlamentu požadujeme dôkladné vyšetrenie tohto incidentu,“ uviedol europoslanec. Dodal, že partnerom Európskej únie musí byť jasne dané najavo, že podobné praktiky sú za čiarou.

Podľa Štefanca je očividné, že je potrebné viac budovať a zdokonaľovať európske bezpečnostné kapacity. „Nielen kvôli tomuto incidentu, ale aj pre predchádzanie špionáže zo strany iných štátov,“ povedal.

Rudolf Zajac: Chudobní viac schudobnejú, bohatí iba trošičku. Kam s takou vládou, čo myslíte?

Obnoví sa dôvera?

Europoslanec konštatuje, že špionáž bola v dejinách ľudstva prítomná vždy, no v tomto prípade bude dôležité to, aby sa celý incident vyšetril a obnovila sa vzájomná dôvera v transatlantickom partnerstve, píšu Parlamentné listy.

Médiá priniesli v pondelok 31. mája informáciu o tom, že USA v spolupráci s dánskou rozviedkou špehovali v rokoch 2012 až 2014 vysokopostavených predstaviteľov Európskej únie, napríklad nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Tieto kroky odsúdilo viacero krajín vrátane Slovenska.

Predseda vlády zrušil sám seba, vládu, parlament i ústavu – „rozhoduje koalícia a predsedovia strán“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info