Čepček podal opäť návrh o potratoch, OĽANO má riešiť jeho ďalšie pôsobenie
05 | 06 | 2021 I tasr

Poslanec Národnej rady (NR) SR Martin Čepček (OĽANO) podal opäť do parlamentu návrh obmedzujúci vykonávanie interrupcií. Šéf klubu OĽANO Michal Šipoš hovorí, že Čepček o tom neinformoval poslancov hnutia ani koaličnú radu.


Poslanec je momentálne dočasne "suspendovaný" z klubu, rozhodnúť o jeho ďalšom pôsobení majú po júnovej schôdzi. Čepčekove aktivity podľa Šipoša naznačujú, že nemá záujem byť členom klubu OĽANO. Poslanec hovorí, že z klubu vystúpiť nechce.

Čepček navrhuje, aby sa potraty vykonávali iba vo vymedzených prípadoch. Žena by mohla ísť na potrat len vtedy, ak nie je možné inak zachrániť jej život alebo ak by nebolo možné inak zabrániť trvalému a vážnemu poškodeniu zdravia matky. Potraty by sa mohli vykonávať aj vtedy, ak má nenarodené dieťa diagnostikované ťažké poškodenie zdravia a trvanie tehotenstva nepresiahlo 24 týždňov alebo ak "je tehotenstvo následkom spáchania trestného činu na matke a trvanie tehotenstva nepresahuje 12 týždňov". Dôvody vykonania potratu by museli potvrdiť nezávislé správy od minimálne dvoch lekárov, respektíve vyjadrenie prokurátora. Návrhom by tiež chcel zakázať vykonávanie potratov cudzinkám.

Haulík: "Politickí amatéri v Za ľudí toto volebné obdobie neprežijú a nasledovať bude OĽaNO"
Sociológ Pavel Haulík bol už krátko po voľbách prvý, kto nahlas povedal, že strana Za ľudí neprežije toto volebné obdobie. “Nechcú hľadať racionálne a pragmatické riešenia, ale skôr také tie riešenia vlastných, egoistických pozícií presadiť sa,”... Čítať ďalej
05 | 06 | 2021 | Diana Zaťková


Čepček má od februára až do skončenia nadchádzajúcej schôdze pozastavené členstvo v poslaneckom klube OĽANO. Podľa šéfa klubu mal teda čas a priestor porozmýšľať nad tým, "komu prospievajú jeho opakované hlasovania s fašistami" a predkladanie návrhov zákonov bez informovania vlastného poslaneckého klubu či koaličnych partnerov. "Posledné aktivity Martina Čepčeka v NR SR však nasvedčuju tomu, že ponúknuty čas na prehodnotenie svojho konania nevyužil a nemá viac záujem byť členom najsilnejšieho poslaneckého klubu. Po skončeni júnovej schôdze preto poslanecký klub OĽANO definitívne rozhodne o jeho pôsobeni v klube," uviedol Šipoš pre TASR. Ďalšia riadna schôdza sa začína 15. júna, naplánovaná je do 2. júla.

Čepček nemá záujem opustiť klub a nevidí dôvod na vylúčenie z klubu. Hovorí, že "suspendovaný" mal byť na tri mesiace od 4. februára. "Mesiac sa už domáham, aby som mohol byť plnoprávnym členom klubu," povedal pre TASR. Na otázku, či nezvažuje pridať sa k inej strane, povedal, že o zmene "dresu" neuvažuje. Tvrdí, že nič neporušil. Návrh podal už tretíkrát, predtým ho podľa svojich slov opakovane zaslal koaličnej rade aj predsedovi klubu. Odvoláva sa aj na koaličnú zmluvu, v ktorej sa píše, že v prípade zákonov týkajúcich sa zvýšenia ochrany života, predkladaných koaličným poslancom, sa schválenie koaličnou radou nevyžaduje. Majú sa však vopred predložiť koaličnej rade na prerokovanie.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) v uplynulom týždni povedal, že by Čepčekov návrh nepodporil. Súčasná právna úprava je pre neho postačujúca.

Chmelár: "Sľubotechna Fico zrejme stratil pamäť! Navrhuje niečo, čo kedysi zmietol zo stola"
"Gratulujem predsedovi Smeru-SD k prihláseniu sa k programu Socialistov.sk," píše v úvode príspevku na sociálnej sieti historik, politický a mediálny analytik a aktivista Eduard Chmelár. Reagoval tak na Ficovu myšlienku presadiť 4-dňový pracovný... Čítať ďalej
05 | 06 | 2021 | Diana Zaťková

Blog

Staňte sa blogerom
pre Hlavný denník

Rád píšeš? Môžeš sa realizovať. Tvoje úvahy, názory, glosovania udalostí majú u nás svoje miesto.