HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Dron prvýkrát zabil človeka „z vlastnej vôle“!

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Vojenský dron zabil líbyjského povstalca, keď v samostatnom režime pracoval podľa nastaveného programu „nájdi cieľ a zneškodni ho“. Uviedol Realnoevremya.ru.

Vojenská kvadrokoptéra Kargu-2 zabila počas ozbrojeného konfliktu v Líbyi človeka, keď bola v offline režime. Teda, keď fungovala samostatne bez priameho navádzania človekom. Ide o prvý zaznamenaný prípad v histórii, keď dron „spáchal vraždu“ bez priameho príkazu človeka. Správu priniesol časopis New Scientist s odvolaním sa na zistenia zverejnené Organizáciou spojených národov (OSN).

K udalosti síce došlo ešte v marci 2020, ale na verejnosť sa dostala až teraz. Zosnulý je členom líbyjskej národnej armády vedenej Chalifom Haftarom. Bojuje proti pravidelnej armáde líbyjskej vlády v Tripolise.

Dron bol vo „vysoko účinnom samostatnom režime“

Dron bol vyrobený v Turecku. V čase rozhodnutia o útoku fungoval vo „vysoko účinnom samostatnom režime“. To znamená, že pracoval podľa nastaveného programu, ktorý ho navádzal, aby útočil na ciele bez potreby príkazu operátora. Kargu-2 je vybavený výbušninami, ktoré dokáže presne „dopraviť“ na zamerané miesto určenia.

Médiá prepisujú svoje staršie články. Únik koronavírusu z laboratória už nie je konšpirácia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info