HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Putin o „nútenom pristátí“ v Minsku: „Veľa kriku pre nič“

Na archívnej snímke z 30. novembra 2017 bieloruský prezident Alexander Lukašenko (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin sa objímajú počas stretnutia v Minsku. / TASR (AP)

Ruský prezident pripomenul, že v roku 2013 bolo lietadlo letiace z Ruska s bolívijským prezidentom Evom Moralesem „uzemnené“ vo Viedni. „Samotného prezidenta z neho dokonca vyviedli. A vtedy nič. Ticho“. Uviedol Rbc.ru.

Reakcia medzinárodného spoločenstva po incidente s letom spoločnosti Ryanair, ktorý nútene pristál v Minsku, je len „nával emócií“. Uviedol to ruský prezident Vladimír Putin počas stretnutia s bieloruským náprotivkom Alexandrom Lukašenkom v Soči.

„Ďakujem, že ste prišli, ako bolo dohodnuté,“ privítal Putin Lukašenka. „Nápor emócií,“ poznamenal Lukašenko. „Áno, nával emócií,“ súhlasil s ním Putin.

Rusko je šokované obvinením Západu voči Bielorusku

Dvojaký meter Západu

Ruský prezident pripomenul, že v roku 2013 bolo lietadlo letiace z Ruska na palube s bolívijským prezidentom Evom Moralesem nútene „uzemnené“ vo Viedni. Hľadaným cieľom bol vtedy bývalý príslušník CIA Edward Snowden. K nijakému medzinárodnému „pohoršeniu“ však vtedy nedošlo.

„Lietadlo prezidenta Bolívie muselo pristáť a samotného prezidenta z neho dokonca vyviedli. A nič. Ticho,“ pripomenul Putin.

Bieloruský prezident uviedol, že priniesol „niektoré dokumenty“, aby ich ukázal Putinovi. Chcel nimi demonštrovať dianie v republike v súvislosti so situáciou okolo lietadla.

Európsky súd pre ľudské práva rozhodol: „Snowden mal pravdu“

Lukašenko: „Západ chce znova vyhrotiť situáciu“

Podľa Lukašenka západné krajiny využívajú tento incident na „vyhrotenie situácie na úroveň augusta minulého roku“. Vtedy v Bielorusku začali protesty proti výsledkom prezidentských volieb. Potom EÚ, USA a ďalšie krajiny neuznali Lukašenka za riadne zvolenú hlavu štátu. Zároveň ho obvinili z násilia proti pokojným demonštrantom a uvalili sankcie.

Lietadlo spoločnosti Ryanair na ceste z Atén do Vilniusu bolo nútene pristálo v Minsku 23. mája 2021. Dôvodom mala byť bomba na palube. Nič sa však nenašlo. Po pristátí lietadla bieloruské orgány činné v trestnom konaní zadržali Romana Protaseviča. Ide o bývalého šéfredaktora kanálu Nexta v aplikácii Telegram. Bielorusko ho viní z organizovania nepokojov.

Bieloruská opozícia uviedla, že let prinútili pristáť výlučne s cieľom zadržať Protaseviča. Západné krajiny incident dôrazne odsúdili. Označili ho za „únos“ a požadujú prepustenie novinára. EÚ, Ukrajina a Veľká Británia zakázali bieloruským leteckým spoločnostiam lietať v ich vzdušnom priestore a využívať ich letiská. Okrem toho európski dopravcovia prestali lietať nad územím Bieloruska.

Lukašenko: „Západ využíva Bielorusko ako skúšobňu pred tým pravým útokom. Útokom na Rusko!“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info