HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Toto Rusko a Čína asi nečakali! V USA bola vytvorená tajná armáda operujúca v šedej zóne

Ilustračný obrázok/ pixabay

Špeciálne jednotky, špióni a hackeri – v poslednom desaťročí Pentagon na odpor predovšetkým Rusku a Číne vytvoril v mierovej dobe obrovskú tajnú armádu, ktorá má okolo 60 tisíc ľudí. Ako oznámil týždenník Newsweek, ktorý vykonal vlastné vyšetrovanie, je to desaťkrát viac než počet agentov CIA.

Doma aj v zahraničí

Tajná armáda celkom zodpovedá stratégii Pentagonu na rozširovanie geopolitického vplyvu USA. Vo vojenskom rezorte neraz zdôraznili, že v 21. storočí sa bojové akcie vykonávajú nielen pomocou tankov a lietadiel. Dnes majú osobitný význam tajné operácie v takzvanej šedej zóne, píše portál sputnik.cz.

To je súčasť koncepcie „hybridnej vojny“, ako sa tomu hovorí na Západe. Rozumejú sa tým nepriateľské akcie, kedy sa útočiaca strana neuchyľuje ku klasickému vojenskému vpádu a potláča nepriateľa pomocou tajných operácií, diverziou a zasahovaním do kybernetického priestoru.

Mier sa pritom formálne zachováva. Tajná armáda Pentagonu bola vytvorená pre šedú zónu v rámci projektu Maskovanie (Signature Reduction). Podľa informácií Newsweeku pre ňu pracuje cez 130 súkromných spoločností a ročný rozpočet činí asi 900 miliónov dolárov.

Edward Snowden: „Buďte opatrní, pretože niektoré veci, ktoré sa označujú ako konšpirácie, sú pravdivé“

Peniaze sa vynakladajú na zhotovenie falošnej dokumentácie, maskovacích prostriedkov, zariadení pre tajné fotografovanie a odpočúvanie, ai. Vojaci tajnej armády slúžia ako doma, tak aj v zahraničí, ako v rovnošate, tak aj v civile.

Nevedia o tom dokonca ani v USA

Podľa informácií týždenníka Newsweek dokonca aj v mocenských kruhoch USA zďaleka nie všetci vedia o programe Maskovanie. V Kongrese neboli žiadne diskusie o týchto otázkach, v oficiálnej štruktúre Pentagonu o tom nepadla ani zmienka a politici o tom tiež mlčia.

Avšak tajní vojaci Washingtonu už dávno a úspešne pôsobia po celej zemeguli. Tieto operácie sú však podľa názoru amerického týždenníka len rozcvičkou pred začiatkom globálnej konfrontácie jadrových veľmocí.

Útok na írske zdravotníctvo. Hackeri žiadajú výkupné 20 milión dolárov

Rozviedka a vraždy

Viac než polovicu personálu tajnej armády tvoria vojaci amerických Síl pre špeciálne operácie, ktorí sa nachádzajú tajne v mnohých bodoch zemegule – od Sýrie až po západnú Afriku. A podľa informácií Newsweeku dokonca aj v Severnej Kórei a Iráne.

Zaoberajú sa rozviedkou a diverziami, likvidujú teroristov a tiež kľúčových vojenských a politických predstaviteľov nepriateľa. Likvidácia veliteľa jednotiek Quds Iránskych revolučných gárd Kásima Sulajmáního 3. januára roku 2020 bola ich práca. V týchto dňoch Pentagon prezradil detaily tejto akcie.

Okrem elitných vojakov disponuje tajná armáda Pentagonu tisíckami odborníkov pre vojenskú rozviedku. Tí zbierajú a analyzujú informácie o nepriateľovi tak z verejných, ako aj z neverejných zdrojov. Mnohí z nich pôsobia na území nepriateľa pod vymyslenými menami a s falošnými dokladmi. S americkými tajnými službami spolupracujú tiež miestne.

Český poslanec varuje: Diktatúra sa maskuje za boj proti dezinformáciám, šíreniu fake news a hoaxov

Militarizácia vedomia

A nakoniec tam sú kybernetickí vojaci, ktorí zbierajú na internete informácie a tiež sa zúčastňujú kampaní vplyvu na sociálnych sieťach. Ich úlohou je dezinformácia pravdepodobného nepriateľa, formovanie u obyvateľstva nepriateľskej krajiny vhodného názoru a odpor informačným útokom.

Newsweek zdôrazňuje, že skôr pracovali podobní odborníci hlavne pre Národnú bezpečnostnú agentúru. V priebehu posledných piatich rokov si však každá spravodajská a špeciálna jednotka Ozbrojených síl USA zaobstarala vlastných kybernetických vojakov.

V prípade otvorenej vojny tiež nebudú sedieť s rukami v lone. Ozbrojené konflikty teraz budú začínať nie leteckým bombardovaním, vylodením na pobreží a rozsiahlou ofenzívou na súši, ale bodovými útoky hackerov na kriticky dôležitú infraštruktúru, elektrické siete, finančné a zdravotnícke systémy nepriateľa.

Tajný Pelz: Trumpa odstavili, aby mohli vznikať lži o Rusku ako Vrbětice. Robia to úmyselne

Úspech na tomto bojisku môže paralyzovať napadnutý štát. Kybernetický priestor sa okrem toho používa na posilnenie politického alebo ekonomického vplyvu, špionáž a pre diskreditáciu úradov a vojenského velenia nepriateľské krajiny.

„V súčasnej dobe dochádza k akejsi militarizácii vedomia Američanov a k militarizácii zahraničnej politiky USA ako takej,“ povedal v rozhovore pre Sputnik politológ Leonid Savin. „Je to vidieť o i. podľa kádrových zmien, ku ktorým dochádza tak na ministerstve zahraničia, ako aj v iných amerických rezortoch.“

„Začínajú presadzovať takú miernu verziu vedenia vojny – berú zahraničnú politiku ako vojnu vykonávanú inými prostriedkami. Myslím si, že to je hlavný problém, ktorý vyvstáva pred inými krajinami,“ dodáva. A zastaviť sa Američania zjavne nehodlajú.

Keď sa sci-fi stáva realitou: Rusko zahájilo masovú výrobu autonómnych vojnových robotov

Aj súkromné spoločnosti

Pre tajnú armádu Pentagonu pracujú v USA desiatky súkromných spoločností. Napríklad jedna firma v Severnej Karolíne vyrába nanajvýš realistické masky, ktoré kardinálne menia ľudskú tvár. Bol vyvinutý silikónový povlak tesne priliehajúce k ruke, ktorý skresľuje odtlačky prstov.

Agentom sa dáva úplný balík falošných dokladov, ich vymyslené mená sa zapisujú do elektronických databáz – skrátka, robí sa všetko, aby nemala kontrarozviedka žiadna podozrenie. Nie je však zatiaľ jasné, ako efektívna bude tajná armáda Pentagonu v konfrontácii s čínskymi a ruskými špeciálnymi službami.

Izraelsko-palestínsky konflikt možno odštartuje občiansku vojnu v Európe – varuje uznávaný sociológ!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info