HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Zástupcovia slovenskej kultúrnej obce sa museli obrátiť na Eurokomisiu, náš štát ich ignoruje

Na snímke ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO). FOTO TASR - Jaroslav Novák

V Pláne obnovy Slovenskej republiky nie je ani zmienka o kultúre. (ani o poľnohospodárstve, ale to je tentoraz iná téma.) Preto sa činovníci z kultúrnej sféry rozhodli zaslať Európskej komisii otvorený list. V ňom poukazujú na to, že „kultúra, tvorivosť a kultúrna identita je pre obnovu krajiny po kríze nesmierne dôležitá“.

„Napriek tomu, že sa rozporového konania k hromadnej pripomienke za zaradenie kultúry do slovenského Plánu obnovy zúčastnil aj premiér Eduard Heger a ministerka kultúry Natália Milanová, Ministerstvo financií našu pripomienku bohužiaľ neakceptovalo a Plán obnovy a odolnosti pre Slovensko odišiel do Bruselu bez tejto kapitoly.“ Informuje na sociálnej sieti spoluautorka iniciatívy Zora Jaurová.

Greksa odkazuje ministerke Milanovej: „Vypadnite okamžite z miesta. Vy ste sa na nás proste vysrali!“

Reprofoto FB (@Zora Jaurová)
Alibistická argumentácia vlády

„Argumentáciu predstaviteľov slovenskej vlády o tom, že kultúra nebola súčasťou usmernení Európskej komisie pre prípravu RRF, nepovažujeme za primeranú.“

V iných štátoch sa to dalo

„Príklady toho, aké reformy a investície v oblasti kultúry môžu a majú byť zahrnuté v Pláne obnovy a odolnosti, nájdeme v predložených dokumentoch iných európskych krajín. Tie v nich rešpektujú uznesenie EP o finančnej alokácii pre kultúrne a kreatívne sektory. Napríklad Česko v ňom vyčlenilo na podporu kultúry a kreatívneho priemyslu viac ako 8 miliárd CZK.“ Pripomína Zora Jaurová.

Upozorňujeme Európu na stav Slovenska

„Preto sme sa rozhodli napísať európskym inštitúciám, ktoré budú v najbližších týždňoch rozhodovať o definitívnom schválení slovenského Plánu Obnovy a odolonosti otvorený list, v ktorom na tieto skutočnosti upozorňujeme a žiadame o prehodnotenie priorít.“ Píše v statuse na sociálnej sieti Zora jaurová.

Plné znenie listu nájdete v prílohe.

Reprofoto FB (@Zora Jaurová)
Reprofoto FB (@Zora Jaurová)

 

Doteraz list podpísalo už viac ako 300 signatárov.

(Medzititulky red. HD.)

Juraj Čurný: „Nekultúrnosť nikdy nepochopí, že kultúra potrebuje riešenia, aby prežila“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info