HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Bitka o Ameriku ešte neskončila (Vladimír Kudrjavcev)

Na snímke stúpenci amerického prezidenta Donalda Trumpa sa zhromažďujú pred budovou Kapitolu vo Washingtone 6. januára 2021. / TASR /AP)

Komentár Vladimíra Kudrjavceva (Fond strategickej kultúry)

 Ak demokratom nebudete prekážať, pochovajú sa sami

Štát Georgia (USA) prijal nový volebný zákon. Štátny zákon vyvolal búrlivé reakcie priaznivcov Demokratickej strany a prezidenta Bidena, vrátane obvinení z „rasizmu“ a plánovania zvrhnutia demokracie.

K tomu ešte v posledných mesiacoch republikáni predložili asi 200 podobných legislatívnych iniciatív v rôznych štátoch. Pokiaľ teda v štáte Georgia zákon nebude zrušený a táto vlna sa bude môcť šíriť ďalej, výsledky budúcich volieb môžu byť pre Demokratickú stranu depresívne.

Nový prieskum EÚ: Hrozí spustenie politickej nespokojnosti, dôvera vo vlády klesá

Mnoho dôvodov pre tento obrat súvisí s fyzickou formou a osobnosťou súčasného amerického prezidenta. Joe Biden sa dlho neodvážil usporiadať plnohodnotnú tlačovú konferenciu a keď sa tlačová konferencia konečne uskutočnila, bolo zrejmé, že šéfa Bieleho domu nezachránila ani zinscenovaná akcia s dôveryhodnými novinármi.

Nešťastný syn prezidenta Hunter Biden sa navyše nikam nevytratil. Vydaním svojich pamätí Biden mladší sa „vyvinil“ pred celým svetom takým spôsobom, že iba prehĺbil svoje problémy a problémy svojho otca. Hunterove špekulácie o možnom zapojení ruských špeciálnych služieb do hackerského útoku na jeho notebook preplnený kompromitujúcimi dôkazmi privedú priemerného Američana iba k celkom zjavnej myšlienke: „To sú časy! Takže starý Donald mal koniec koncov pravdu!“

Demokrati však majú aj bez rodiny Bidenových veľa problémov. Na jednej strane, keď sa niekto rozhodol zaočkovať obyvateľstvo v Amerike rekordným tempom, Američanom sa mal páčiť prezidentov „záchranný plán“ s rozpočtom takmer 2 bilióny dolárov na stimuláciu ekonomiky zasiahnutej „pandémiou“. Na druhej strane vyvstáva otázka: na koho účet je banket?

Putin: Rusko vyrazí zuby všetkým, ktorí budú chcieť z neho odhryznúť

Peniaze sa, samozrejme, dajú tlačiť dlho, ale nedá sa to robiť donekonečna. Preto sa plánuje platiť za „banket“ zvýšením daní a v prvom rade daní z príjmov právnických osôb. V roku 2017 Trump túto daň znížil z 35% na 21%, nová administratíva ju chce opäť zvýšiť na 28%. To znamená, že hlavní sponzori víťazstva Demokratickej strany môžu zmeniť partnerov pre ďalšie voľby.

Akcie politickej krízy, ktorá sa vyvíja v Amerike, sa dotýkajú aj  migrantov. Demokrati padli do pasce svojej vlastnej politiky,  pretože ukončili projekt „Trump Wall“ a majú v úmysle legalizovať nelegálnych prisťahovalcov ako ich potenciálnych voličov. Po vypočutí Bidenových prejavov z predvolebnej kampane sa chudobní ľudia zo Strednej Ameriky ponáhľajú do Spojených štátov hľadať lepší život. A „lepším životom“ je existencia detí v distribučných táboroch na zemi pod fóliovými prikrývkami. K tomu sa pridáva nespokojnosť obyvateľov pohraničných štátov, ktorí očakávajú návštevu prezidenta „na rozhovor“.

Na mieste je otázka zbraní.

V USA pokračuje nekontrolovaná streľba. Biden povedal: „Násilné strelné zbrane v krajine sú epidémiou. Toto je medzinárodná hanba.“  Žiada zákaz predaja poloautomatických zbraní a sprísnenie všeobecných pravidiel pre obchod so zbraňami. Mimochodom, Američania si veľmi vážia svoje, ako sa domnievajú, neodňateľné právo nosiť zbrane, a nie každému sa bude páčiť prezidentova iniciatíva. Zbrojná reforma sa zvlášť nebude páčiť zbrojárskemu priemyslu a niet pochýb o tom, že podporí republikánov.

Kybernetický útok na Colonial Pipeline je iba začiatkom. To najhoršie ešte len príde (Misha Glenny)

Americké energetické spoločnosti zase nie sú spokojné so smerovaním novej administratívy v oblasti „ekologizácie“ a zrušenia výstavby americko-kanadského ropovodu Keystone XL . A katastrofa, ktorá sa stala v zime v Texase, keď štát s asi 30 miliónmi obyvateľov zostal pre silné mrazy bez elektriny, tepla a vody, presvedčila mnohých Američanov, že ak sa demokratická administratíva vydá na klimatické dobrodružstvo na účet tepla v ich domovoch, Biden určite nie je ich prezidentom.

Ďalší problém: Viceprezidentka Kamala Harrisová kedysi podporovala hnutie Black Lives Matter (BLM), ale potom čierny radikál atakoval Kapitol. Ako môžeme teraz povedať, že iba Trumpovi priaznivci sú „vnútornými teroristami“? A potom americký senát schválil do funkcie na ministerstve zdravotníctva Rachel Levinovú, takzvanú trans ženu, transrodovú bytosť. Útok na tradičné hodnoty v Amerike za vlády Bidena je taký agresívny, že sa čoskoro stane jednou z najnaliehavejších otázok politického boja. Nie je vylúčené, že s použitím zbraní; Američania nie sú pripravení vzdať sa ich nosenia.

Na tomto pozadí sa Trump pomaly vracia. Už poskytol dlhý rozhovor, v ktorom uviedol, že je pripravený znovu zabojovať o prezidentský úrad v roku 2024. Pokiaľ ide o migračnú politiku súčasného prezidenta, Trump povedal: „Len za pár týždňov Bidenova vláda zmenila národný triumf na národnú katastrofu.“  Táto fráza sľubuje, že sa stane sloganom republikánov v nadchádzajúcich voľbách.

„Veľká štvorka“ alebo ekonomická rozviedka proti celému svetu

Dnešná Trumpova Amerika trávi následky toho, čo sa stalo vlani v novembri, a mlčí. Trumpova Amerika sa koncentruje.

Ako Amerika obracia Rusko proti Číne (Vladimír Michejev)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info