HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Škandál v BBC: Dianin slávny rozhovor pre BBC bol vynútený! Novinár klamal, aby získal bombu

Princezná Diana pri rozhovore pre BBC / youtube

Vo štvrtok bola v Británii zverejnená správa sudcu najvyššieho súdu na dôchodku Lorda Dysona. Tá jasne hovorí, že bývalý novinár BBC Martin Bashir použil „klamné správanie“ pri „vážnom porušení“ politiky verejnoprávneho vysielania, aby získal svoj slávny rozhovor s princeznou Dianou z roku 1995. Na správu ihneď reagovali jej synovia, informuje portál RT.

Porušil všetky predpisy etiky
Bývalý novinár BBC Martin Bashir použil „klamné správanie“ pri „vážnom porušení“ politiky verejnoprávneho vysielania, aby získal svoj slávny rozhovor s princeznou Dianou z roku 1995, uvádza sa v správe. Správa priniesla aj podrobnosti o tom, ako BBC zakrývala taktiku použitú na zabezpečenie rozhovoru pre svoju spravodajskú šou „Panoráma“.

Tim Davie, generálny riaditeľ BBC, uviedol, že spoločnosť je „veľmi ľutuje jasné zlyhania“ identifikované Dysonom. „Hoci sa v správe uvádza, že princezná z Walesu Diana sa zaujímala o myšlienku rozhovoru pre BBC, je zrejmé, že proces zabezpečenia rozhovoru ani zďaleka nedosahoval to, čo majú diváci právo očakávať,“ uviedol vo vyhlásení.

Bashir urobil rozhovor, v ktorom Diana slávne vyhlásila „v tomto manželstve sme traja“, v súvislosti s aférou medzi jej vtedajším manželom princom Charlesom, dedičom trónu a Camilla Parker Bowles.

Colonial Pipeline potvrdil, že hackerom zaplatil výkupné vo výške 4,4 milióna dolárov

Princ William smúti
„Podvodný spôsob“, ktorým BBC pripravila rozhovor s princeznou Dianou, „podstatne ovplyvnil“ jej slová a prispel k jej strachu a paranoji, uviedol princ William po zverejnení vyšetrovacej správy Dysonovej.

„Podľa môjho názoru klamlivý spôsob, akým bol rozhovor získaný, podstatne ovplyvnil to, čo povedala moja matka. Rozhovor významne prispel k zhoršeniu vzťahov mojich rodičov a odvtedy zranil nespočetných ďalších,“ uviedol vojvoda z Cambridge vo videu, ktoré zverejnil vo štvrtok.

Rusko je pripravené viesť s USA rozhovory o strategickej stabilite, tvrdí Lavrov

„Mám neopísateľný smútok, keď viem, že zlyhania BBC významne prispeli k jej strachu, paranoji a izolácii, ktorú si pamätám z posledných rokov s ňou,“ dodal William.

Ak by verejnoprávny vysielateľ riadne vyšetroval obavy, ktoré v tom čase vznikli, Diana by vedela, že bola podvedená, usúdil princ. Podľa neho zlyhal nielen nečestný reportér, ale aj vedenie BBC, ktoré sa pozeralo inam, než aby kládlo náročné otázky.

„V ére falošných správ nebolo nikdy dôležitejšie verejnoprávne vysielanie a slobodná tlač. Tieto zlyhania, ktoré zistili investigatívni novinári, nielen sklamali moju matku a moju rodinu; sklamali aj verejnosť,“ vyhlásil nástupník trónu.

Sputnik V nebol schválený v EÚ kvôli politickému tlaku vodcov bloku, tvrdí šéf ruskej rozviedky

Moja matka prišla kvôli tomu o život!

Williamov mladší brat, princ Harry, sa tiež vyjadril k Dysonovej vyšetrovacej správe a uviedol, že tí, ktorí akceptovali „určitú formu zodpovednosti“, urobili „prvý krok k spravodlivosti a pravde“.

„Napriek tomu ma hlboko znepokojuje, že praktiky ako tieto – a ešte horšie – sú stále rozšírené aj dnes,“ povedal Harry. “ Naša matka kvôli tomu prišla o život a nič sa nezmenilo.“

Podľa záverečnej správy z vyšetrovania, ktoré vo štvrtok zverejnil sudca Najvyššieho súdu Lord Dyson, Bashir predložil Dianinmu bratovi Earlovi Spencerovi falošné bankové výpisy, aby získal prístup k princeznej.

Astrológ Daragan o svete do r. 2040: Totalita na západe, lokálna ekonomika, koniec hegemónie USA aj polo rozpad EÚ!

Sfalšované papiere

Podľa Dysonovej správy sfalšované papiere naznačovali, že Dianin osobný tajomník Patrick Jephson bol špehovaný. Spencer dal rozhovoru za vinu, že Diana stratila dôveru v kráľovskú rodinu, zatiaľ čo Jephson uviedol, že „zničil zostávajúce vzťahy s Buckinghamským palácom“.

Diana sa s Charlesom oficiálne rozviedla v roku 1996. Pri autonehode v Paríži 31. augusta 1997 – dva roky po rozhovore pre BBC – utiekla pred paparazzmi. Charles sa v roku 2005 oženil s Parker-Bowlesovou.

Matovič šermuje dátami. Pomýlil sa pri očkovaní. Z čísiel je úplne mimo

Odhalenia obsiahnuté v správe vyvolali výzvy BBC k zodpovednosti, komentátori naznačujú, že spoločnosť by mala byť zbavená vládnych finančných prostriedkov na krivdy Diane.

Bashir minulý týždeň opustil BBC s odvolaním sa na zdravie. Ospravedlnil sa za to, že klamal Dianu aj BBC falošnými dokumentmi, ale na samotný rozhovor zostal „nesmierne hrdý“ .

Remišová dostala odkaz. Ak neodstúpi, bude vystavená mediálnemu tlaku

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info