HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Fico: Ministerka Kolíková o kolúznej väzbe klame mysliac si, že žerieme seno

Robertovi Ficovi leží ministerka Mária Kolíková zrejme poriadne v žalúdku. Fotokoláž (via TASR)

V parlamente aj v koalícii sa v posledných dňoch odohráva tvrdý boj za zmeny ustanovení Trestného poriadku o kolúznej väzbe. „Na nože“ sú najmä ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a šéf hnutia Sme rodina a predseda parlamentu Boris Kollár. Polienka do ohňa prikladá aj expremiér Robert Fico.

Proti podmienkam kolúznej väzby u nás bojuje šéf Smeru-SD Robert Fico už od chvíle, keď sa za mreže dostali prví zadržaní nominanti jeho strany. Boli vo vysokých funkciách v polícii, na súdoch či v štátnej správe. Kvôli kolúznej väzbe mala jeho strana aj špeciálnu tlačovku a teraz sa trojnásobný premiér rozhodol, že k tomu napíše aj blog, ktorý zverejnil aj v krátkom statuse.

Tódová z Denníka N mala a má v sudkyni Záleskej výdatný zdroj informácií

„Lož má krátke nohy, pán Hrubala a pani Kolíková,“ začína status Fico. Dodáva, že jeho blog vznikol ako potreba ukázať na jednom mieste dôkazy pravdivosti jeho slov z tlačových konferencií, počas ktorých nie je na ich uverejnenie dostatočný priestor.

„Hrozienkom na torte je usvedčenie ministerky Kolíkovej z jej nehorázneho klamstva týkajúceho sa počtu zadržaných v kolúznej väzbe na Slovensku,“ končí status trojnásobný expremiér. Blog začína slovami: „Nepatrím medzi tých, ktorí sa nechajú opiť rožkom.“ Podľa Fica sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) Pamela Záleská vytvorila tlak na predsedu ŠTS Jána Hrubalu, aby zorganizoval tlačovú konferenciu a súd a jeho sudcov bránil.

Z blogu Roberta Fica. Foto č.1

„Mimochodom, Pamela Záleská sa preslávila svojím vzťahom k najbohatšej novinárke Monike Tódovej z Denníka N, ktorá bez akýchkoľvek pochybností mala a má v tejto sudkyni výdatný zdroj informácií,“ konštatuje šéf Smeru-SD.

A pokračuje: „Čo som povedal na adresu pani Záleskej, ktorú okrem iného pozdravujú Zorkovci z Nitry? Že v rozhodnutí, ktorým vzala do väzby bývalú predsedníčku jedného súdu, uviedla štyroch svedkov (Urbanová, Tóth, Murza, Malatká) a prepisy zvukových záznamov, ktoré mali svedčiť v neprospech obvinenej. Ja vám radšej poskytnem foto (č. 1) tejto časti rozhodnutia sudkyne Pamely Záleskej z 23. januára 2021, aby neboli pochybnosti.“

Slovenskí advokáti: Na Slovensku je kolúzna väzba horšia ako výkon trestu na doživotie

Konanie Záleskej bude treba posúdiť aj z hľadiska trestnoprávnej zodpovednosti
Z blogu Roberta Fica. Foto č.2

„Rovnako som uviedol, že Najvyšší súd SR 5. februára 2021, keď rozhodoval o sťažnosti proti rozhodnutiu sudkyne Záleskej, vo svojom rozhodnutí tvrdí opak,“ píše v blogu Fico.

Predkladá ďalšie usvedčujúcu fotografiu (č. 2). „Je nenormálne šokujúce, že v rozhodnutí o vzatí do väzby sudkyňa Záleská odkazuje na štyroch svedkov a v podstate nimi odobruje obvinenie a že v rozhodnutí Najvyššieho súdu SR sú títo štyria svedkovia a zvukové záznamy vyhodnotené úplne opačne, a to v prospech obvinenej. Ako sa takéto niečo môže stať pri takom vážnom zásahu do osobnej slobody, akým je väzba?“ pýta sa v blogu šéf Smer-SD.

Podľa neho sudcovia ako je Záleská nemajú čo robiť na ŠTS v Pezinku. Konanie Pamely Záleskej bude podľa Fica treba posúdiť aj z hľadiska trestnoprávnej zodpovednosti.

Kolíková usvedčená z klamstva o počtoch ľudí v kolúznej väzbe

Na záver svojho blogu sa Robert Fico v krátkosti vracia k ministerke Kolíkovej.

Počet ľudí v kolúznej väzbe v slovenských väzniciach. Zdroj: Blog Roberta Fica

„Unikátu v politike, ministerke, ktorej rodinná firma okráda majiteľov bytových domov, a ktorej druhá rodinná firma robí miliónové obraty s RTVS. Táto ministerka vždy, keď sa na ňu valí kritika, kričí, že ide o lož, klamstvá a nehoráznosti. Tak len takú drobnosť, kto tu klame. V piatok na rokovaní NR SR vyslovila záver, že na Slovensku máme v kolúznej väzbe (väzba z dôvodu, že obvinený by mohol ovplyvňovať na slobode svedkov) iba sedem obvinených. Toto povedala s kamennou tvárou mysliac si, že žerieme seno. Dovoľte mi preto, aby som na to reagoval opäť foto odpovede podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. A pripomínam, že výkon väzby patrí do kompetencie ministerky spravodlivosti. Netreba nič viac dodať,“ končí blog Robert Fico.

Drgonec: Kolíkova nie je odborne zdatná na post ministerky spravodlivosti. Je drzá a nesebakritická

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info