HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Zaujímavé zistenie výskumníkov: Miešanie vakcín zvyšuje výskyt ich vedľajších účinkov

Problémy s vakcínami AstraZeneca prinútili vedcov k výskumom ich kombinovania s druhou vakcínou. / Facebook (Yeni Nesil Gazetesi)

Ani Slovensku sa nevyhli problémy s vakcínami spoločnosti AstraZeneca. Nielen pri tvorení krvných zrazenín, ale aj s ich dodávkami. Problém tak majú najmä tí, ktorí už dostali prvú dávku a čakajú na druhú.

Ľudia, ktorí boli zaočkovaní prvou dávkou akejkoľvek vakcíny a tá nie je z nejakého dôvodu k dispozícii, majú problém. Zaočkovať ich inou vakcínou môže byť nebezpečné. Štúdia naznačila, že kombinácia vakcín zvyšuje výskyt vedľajších účinkov, informuje portál rtvs.sk.

Vedci sa zamerali na vakcíny od AstraZeneca a Pfizer/BioNTech

Predbežné výsledky štúdie s názvom Com-Cov zverejnené vo vedeckom časopise The Lancet naznačili, že miešanie vakcín proti COVID-19 od rôznych výrobcov zvyšuje výskyt miernych až stredne závažných vedľajších účinkov. Štúdia sa začala vo februári. Mala za cieľ zistiť účinky miešania vakcín od spoločnosti AstraZeneca a konzorcia Pfizer/BioNTech. Vedci sledovali dve skupiny ľudí. Prvej bola podaná najskôr AstraZeneca a potom Pfizer/BioNTech. Druhej najprv Pfizer/BioNTech a potom AstraZeneca. Čas medzi dávkami bol v oboch prípadoch štyri týždne. Všetci účastníci mali 50 a viac rokov.

Virológa zaskočilo odporúčanie podávať po prvej dávke AstraZeneca druhú dávku inými vakcínami

Pri vyhodnocovaní výskumníci zistili, že ľuďom v oboch skupinách sa po druhej dávke častejšie vyskytli vedľajšie účinky ako v prípade pacientov, ktorí dostali rovnakú vakcínu. Medzi pozorovanými príznakmi boli triaška, únava, bolesti hlavy a horúčkovité stavy. Rýchlo však odzneli a iné nežiaduce účinky sa už nevyskytli. Predbežné výsledky sa podľa agentúry DPA týkajú len reaktogenicity miešania vakcín, teda ako sa ľudia po očkovaní cítia, a nie imunogenicity, čiže schopnosti vyvolať bunkovú imunitnú odpoveď a tým pádom chrániť pred chorobou.

AstraZeneca je vo Švédsku zodpovedná za viac ako 15 tisíc vedľajších účinkov

K miešaniu vakcín pri prvej a druhej dávke dochádza kvôli AstraZenece

„Výsledky štúdie naznačujú, že miešanie vakcín môže deň po očkovaní viesť k zvýšeniu absencií v práci, čo je potrebné zohľadniť pri plánovaní očkovania zdravotníckych pracovníkov,“ skonštatoval hlavný výskumník štúdie a profesor pediatrie a vakcinológie na Oxfordskej univerzite v Británii Matthew Snape.

„Aj keď ide o druhoradú súčasť toho, čo sa prostredníctvom štúdií pokúšame zistiť, je dôležité, aby sme ľudí o týchto údajoch informovali. Najmä v čase, keď sa miešanie vakcín zvažuje v niekoľkých krajinách,“ dodal Snape. Podľa neho sa počet pozorovaných príznakov príliš nelíšil v závislosti od toho, ktorá vakcína bola podaná ako prvá.

Až 80 percent ľudí na Sicílii odmietlo vakcínu od AstraZeneca z obavy o bezpečnosť

Podobný prieskum robia aj španielske zdravotnícke úrady. Koncom apríla začali podávať vakcíny konzorcia Pfizer/BioNTech účastníkom vládnou riadenej štúdie aj mladým ľuďom, ktorí dostali prvú dávku vakcíny spoločnosti AstraZeneca. Španielski výskumníci z Inštitútu Karola III. chcú zistiť účinky miešania vakcín od rôznych výrobcov, keďže aj oni hľadajú náhradnú druhú dávku. Dôvodom je výskyt veľmi zriedkavých krvných zrazenín v mozgu spájaných s očkovacou látkou od AstraZenecy.

Nórsko definitívne vylúčilo vakcínu AstraZeneca: Hrozí väčšie riziko úmrtia ako na covid

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info