HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Otrokyňa na bankovke? Podľa USA je dôležité, aby peniaze odrážali dejiny

Twitter (@BeschlossDC)

Americké kultúrne vojny sa vracajú k dvadsaťdolárovej bankovke. V spore ide o to, či na platidle zobraziť niekdajšiu otrokyňu, bojovníčku za práva černochov a žien Harriet Tubmanovú, píšu Lidovky.

Z dvadsaťdolárovej bankovky možno zmizne hlava amerického prezidenta Andrewa Jacksona. Nahradený by mohol byť černošskou aktivistkou Harriet Tubmanovou, ktorá bojovala proti otroctvu a presadzovala volebné právo žien. „Je dôležité, aby naše peniaze reflektovali dejiny a diverzitu našej krajiny,“ uviedla hovorkyňa Bieleho domu Len Psakiová.

Iniciatíva má však mnoho kritikov – a to ako z radov konzervatívcov, tak i liberálov. Kým prvým prekáža démonizovanie „otrokára“ Jacksona a ideologický aktivizmus ako taký, tým druhým sa nepozdáva predovšetkým forma.

„Nejde o pokrok,“ uvádza vo titulku týždenník Time. Podľa autorky článku Brittney Cooperovej je podobná asociácia černošskej otrokyne s „bielym“ kapitalizmom naopak najvyššou formou neúcty k Tubmanovej.

„Keď si predstavím, ako jej tvár ide z ruky do ruky ľudí, ktorí vymieňajú peniaze za tovar a služby, evokuje mi to nepríjemné scény otrokov zasielaných ako platba za biele dlhy či výmenou za čokoľvek, čo bieli otrokári chceli,“ píše černošská aktivistka Cooperová.

USA: Obyvateľov Ohia motivujú k očkovaniu lotériou o milión dolárov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info