HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Už aj ruská spravodajská agentúra rieši, ako sa český podpredseda vlády zbavuje svedkov svojho škandálu so Sputnikom

Jan Hamáček FOTO TASR - Pavel Neubauer

Ruská agentúra Tass si všimla prepúšťanie v okolí českého minister vnútra Jana Hamáčka. Český podpredseda vlády prepustil úradníka, ktorý zverejnil jeho plány na obstaranie vakcíny Sputnik V. 

Web SeznamZpravy už skôr tvrdil, že Hamáček plánoval 19. apríla navštíviť Moskvu s cieľom rokovať o zakrytí škandálu týkajúceho sa výbuchov skladov zbraní vo Vrbeticiach z roku 2014 výmenou za zásielku Sputniku V.

Český podpredseda vlády a minister vnútra Jan Hamáček prijal rozhodnutie o uvoľnení hejtmana Pardubického kraja Martina Netolického z funkcie v pozorovacej rade Českej poštovej služby, informovala ruská spravodajská agentúra odvolávajúc sa na miestne médiá.

Švajčiarski vedci našli „Covid podpis“, zaručí včasnú liečbu ťažkého priebehu choroby

Informácie neskôr potvrdil aj sám Hamáček. „Môžem potvrdiť, že som dnes odvolal Martina Netolického z pozorovacej rady Českej poštovej služby,“ uviedol politik.

Neloajálny

Hamáček urobil toto rozhodnutie po tom, čo Netolický médiám potvrdil, že sám Hamáček mu povedal o svojom pláne navštíviť Rusko a priniesť veľké množstvo dávok vakcíny Sputnik V. Podpredseda vlády mu podľa Netolického povedal, že „už s ruskou stranou o všetkom rokoval“.

Web SeznamZpravy v utorok tvrdil, že Hamáček plánoval 19. apríla navštíviť Moskvu s cieľom rokovať o zakrytí škandálu týkajúceho sa výbuchov skladov zbraní vo Vrbeticiach z roku 2014 výmenou za zásielku Sputniku V, ako aj o dohode Moskvy usporiadať rusko-americký summit v Prahe.

Rusko sa chce vzdať patentu na vakcíny: „Teraz nie je čas na maximalizáciu ziskov“

V stredu podpredseda vlády vyhlásil zámer podať návrh na začatie trestného konania pre obvinenie z trestného činu urážky na cti a požadovať náhradu morálnej škody vo výške približne 400 000 EUR. Zdôraznil, že obvinenia vznesené proti nemu v správe sú „úplne nepravdivé“.

V piatok Netolický prezradil, že sa pokúsil kontaktovať Hamáčka po prijatí správy o jeho prepustení s cieľom získať vysvetlenie, ale nedokázal to. „Volal som pánovi Hamáčkovi, ale ten nereagoval a už mi nezavolal,“ povedal Netolický.

Expert WHO: Politici sa mýlia, pandémiu sa nepodarí zastaviť len očkovaním

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info