HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

B. Kollár: Výstavbe štátnych nájomných bytov už nič nestojí v ceste. Novela stavebného zákona je pripravená

Na snímke uprostred predseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Boris Kollár / TASR - Ján Krošlák

Pred pár dňami predseda parlamentu Boris Kollár spoločne s podpredsedom vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefanom Holým predstavili základné body novely zákona o územnom plánovaní a zákona o výstavbe. Výstavba bytov, nájomných, ale aj komerčných, by mala byť jednoduchšia a výrazne rýchlejšia.

Stavebný zákon na Slovensku sa nemenil už štyridsať rokov. Je zastaraný, byrokratický a ťažkopádny. Podľa podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefana Holého patrí medzi najhoršie na svete. Tvrdí, že sa radí na úroveň zákonov krajín rovníkovej Afriky.

Novela zákona prinesie zníženie byrokracie, zrýchlenie povoľovacích procesov aj zautomatizovanie priebehu vydávania a schvaľovania stavebných povolení. Práve vďaka automatizácii schvaľovania povolení by sa mala výrazne odbúrať aj korupcia a klientelizmus. Všetky tieto vylepšenia by mali prispieť k masívnej výstavbe bez zdržiavaní a zbytočných prieťahov. Asi najdôležitejšia je novela stavebného zákona pre hnutie Sme rodina, ktoré vďaka nej môže konečne spustiť svoj projekt výstavby štátnych nájomných bytov.

Sme rodina chce skrátiť lehoty väzby vrátane kolúznej

„Bol najvyšší čas zákon novelizovať, aby zodpovedal súčasným potrebám. Pre naše hnutie to znamená, že sa nám definitívne otvárajú dvere k výstavbe nájomných bytov s podporou štátu. My chceme pomôcť ľuďom slušne bývať a štátne byty s garantovanou výškou nájomného k tomu výrazne prispejú. Novela zákona ale prispeje k rozvoju výstavby celkovo, vďaka čomu pôjdu ceny nehnuteľností dole. Veď súčasné ceny spôsobené nedostatkom bytov sa šplhajú do nehoráznych výšok, takže bežný človek si vlastné bývanie vôbec nemôže dovoliť,“ povedal Boris Kollár.

Na realitnom trhu dopyt stále prevyšuje ponuku. Preto nie je dôvod na to, aby išli ceny nehnuteľností nadol. Nič na tom nemení ani súčasná pandémia a ekonomická kríza. Prekážkou k rozsiahlejšej výstavbe je práve zastaraný stavebný zákon a z neho vyplývajúce obštrukcie pri vybavovaní stavebných povolení. Novela stavebného zákona je teda dôležitá aj z hľadiska cenotvorby a „znormalizovania“ cien na trhu s nehnuteľnosťami.

SME RODINA začína boj za ochranu práv seniorov (Gabriel Matta)

Vyzerá to tak, že súčasná situácia je neúnosná hlavne pre mladých ľudí, ktorí sa chcú osamostatniť a založiť si vlastné rodiny. Zobrať si hypotéku v dnešnej dobe je pre mnohých nereálne. Riešením by sa pre nich mali stať práve nájomné byty so štátom regulovaným nájomným.

„Keď sa mladí ľudia chcú usadiť, mať rodinu, tak v prvom rade potrebujú mať strechu nad hlavou. Pokiaľ ju nemajú, tak nemajú nič. My im chceme pomôcť, aby mohli bývať vo svojom, za dostupné ceny, ktoré nezruinujú ich peňaženky. Aby nemuseli obracať každú korunu a mohli žiť dôstojne,“ dodal Boris Kollár.

Zdá sa, že napriek výhradám opozície, ale aj niektorých členov koalície, Sme rodina nakoniec výstavbu nájomných bytov uskutoční a naplní tak aj svoj hlavný predvolebný sľub. Ak sa tak stane, pôjde o zásadný krok vpred v novodobom riešení bytovej otázky na Slovensku, ktorý môže reálne pomôcť desaťtisícom ľudí bývať vo svojom bez toho, aby nad nimi visel Damoklov meč celoživotného splácania hypotéky.

Zrušenie doplatkov za lieky bolo schválené. Návrh hnutia SME RODINA podporila koalícia aj opozícia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info