HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko sa chce vzdať patentu na vakcíny: „Teraz nie je čas na maximalizáciu ziskov“

Ruská neregistrovaná vakcína Sputnik V chráni až na 90% aj pre mutáciou Delta. Ilustračný obrázok - reprofoto YouTube(@ Se Sabe Que.)
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Moskva bude vzhľadom na dôležitosť boja proti pandémii podporovať vzdanie sa patentových práv na vakcíny Covid-19, informuje portál RT.

Putin vo štvrtok uviedol, že návrhy na vzdanie sa práv duševného vlastníctva vakcín Covid-19 „nie sú v rozpore“ s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktoré umožňujú takúto možnosť počas mimoriadnych udalostí.

Ruský prezident dal pokyn Taťane Golikovej, podpredsedníčke vlády zodpovednej za sociálnu politiku, aby preskúmala možnosť vzdať sa patentov. „Rusko by, samozrejme, podporilo takýto prístup,“ uviedol Putin a dodal, že pokračujúca pandémia je „mimoriadna udalosť“.

„Za súčasnej situácie … nesmieme myslieť na maximalizáciu ziskov, ale na to, ako zabezpečiť bezpečnosť ľudí,“ uviedol ruský vodca.

Tretia svetová vojna neprichádza z Ruska, skutočnou hrozbou je NATO

Svetová zdravotnícka organizácia argumentuje tým, že musí existovať spravodlivé rozdelenie vakcín Covid-19 po celom svete, a že chudobnejšie národy musia mať prístup k imunizácii.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok uviedla, že EÚ je ochotná rokovať o výnimkách z patentu na vakcíny po tom, čo túto myšlienku podporil Washington.

Rusko schválilo na použitie v poradí už štvrtú vakcínu domácej výroby. Volá sa Sputnik Light

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info