HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Putin o ruských vakcínach: „Jednoduché a spoľahlivé ako útočná puška Kalašnikov“

Ruský prezident Vladimir Putin / SITA (AP)
Rusko zaregistrovalo jednodávkovú verziu vakcíny Sputnik V a prezident Vladimir Putin na jej adresu uviedol, že ruské vakcíny proti koronavírusu sú rovnako jednoduché a spoľahlivé ako puška Kalašnikov, informuje portál RT.  

„Viem, že je na registráciu pripravená ďalšia z našich vakcín, Sputnik Light,“ uviedol Putin krátko predtým, ako ministerstvo zdravotníctva vakcínu zaregistrovalo. Prezident vo štvrtok počas videokonferencie s podpredsedníčkou vlády Taťanou Golikovou uviedol, že ruské vakcíny sú založené na osvedčenej technológii, ktorá je tiež moderná, spoľahlivá a bezpečná.

„Rovnako spoľahlivé ako útočná puška Kalašnikov,“ poznamenal a dodal, že cituje „jedného z európskych expertov.“ Putin zjavne odkazoval na vyhlásenie, ktoré vo februári urobil predseda Rakúskej spoločnosti pre infekčné choroby a tropickú medicínu profesor Florian Thalhammer.

Taliansko pred letom začína s očkovacou kampaňou i na najmenších ostrovoch

Výrok špecialistu

Thalhammer, ktorý je tiež popredným špecialistom na infekčné choroby na Viedenskej lekárskej univerzite, uviedol, že Sputnik V je rovnako jednoduchý, spoľahlivý a efektívny ako puška Kalašnikov. „Myslím si, že má určite pravdu,“ uviedol Putin.

Sputnik Light je jednodávková verzia prvej vakcíny proti koronavírus na svete Sputniku V. Tú Rusko zaregistrovalo minulý rok v auguste. Je založený na ľudskej adenovírusovej vektorovej platforme a je registrovaný vo viac ako 60 krajinách.

Vo februári lekársky časopis Lancet zverejnil údaje z Gamaleya Institute, z ktorých vyplýva, že je účinná na 91,6%.

Rusko schválilo na použitie v poradí už štvrtú vakcínu domácej výroby. Volá sa Sputnik Light

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info