HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Chlapi pozor! U tých plešatých je až o 2,5 krát vyššia šanca ťažkého Covidu

Bruce Willis
Plešatý Bruce Willis má až 2,5-krát vyššiu šancu na ťažký Covid / TASR

Vedci varujú, že závažné prípady COVID-19 sú u plešatých mužov 2,5-krát pravdepodobnejšie ako u tých, ktorí s vypadávaním vlasov nemajú problém, informuje Daily Mail.

Mužská plešatosť – alebo „androgénna alopécia“ – je bežná, geneticky podmienená forma vypadávania vlasov, ktorá postihuje asi 50 percent mužov vo veku nad 50 rokov. Bežne sa prejavuje ako rednutie vlasov.

Vedci zistili, že pacienti mužského pohlavia so spoločným biomarkerom spojeným s vypadávaním vlasov sa zdajú byť výrazne náchylnejší na závažné infekcie koronavírusom.

Rusko schválilo na použitie v poradí už štvrtú vakcínu domácej výroby. Volá sa Sputnik Light

Konkrétne títo muži boli citlivejší na mužské hormóny známe ako androgény, ktoré sa nachádzajú aj u pacientov s androgénnou alopéciou. Zistenia štúdie môžu otvoriť nové možnosti pre nové terapie – a možno aj liečbu – pre COVID-19, uviedol tím vedcov.

Zmeny v génoch

Mužská plešatosť je riadená zmenami v géne pre androgénový receptor (AR), ktorý reguluje citlivosť tela na androgény – takzvané „mužské hormóny“, ktoré zahŕňajú testosterón a androstendión. Androgénne odpovede boli tiež spojené s enzýmom známym ako TMPRSS2, o ktorom sa predpokladá, že hrá úlohu pri koronavírusových infekciách.

Rusko sa chce vzdať patentu na vakcíny: „Teraz nie je čas na maximalizáciu ziskov“

Vedci boli osobitne motivovaní preštudovať súvislosť medzi génom AR a ťažkým COVID-19 po tom, čo zistili, že počet mužov s androgénnou alopéciou hospitalizovaných s koronavírusom je neúmerný.

Tím konkrétne uviedol, že tento stav malo asi 79% mužov s ťažkým ochorením COVID-19 v porovnaní s 31–53% mužov bez problému s alopéciou v podobnej vekovej skupine.

Aký to zrazu patriotizmus – Kyjev ponúkal Jeľcinovej Moskve Krym za plyn

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info