HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Konanie cestovnej kancelárie Bubo považuje Pirošíková za diskriminačné

Marica Pirošíková / Fotokoláž (archív)

Slovenskom sa nesie škandál šovinistických rozmerov, ktorý spustila cestovná kancelária Bubo. V prospechárskom úsilí získať čo najviac klientov a zabezpečiť si pozornosť verejnosti, siahla až na dno pandemickej diskriminácie. Najnovšia kampaň tejto cestovnej kancelárie totiž ponúka výrazné zľavy iba pre zaočkovaných klientov. Snaží sa tak segregovať ľudí s cieľom diskriminovať tých „nevhodných“.

Čo je diskriminačné konanie?

Bývalá zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková reagovala pre Hlavný denník na túto situáciu okolo škandalóznej marketingovej kampane CK Bubo veľmi jednoznačne. Podľa nej ide o diskrimináciu:

„Podľa antidiskriminačného zákona je priama diskriminácia konanie alebo opomenutie, pri ktorom sa s osobou zaobchádza menej priaznivo, ako sa zaobchádza, zaobchádzalo alebo by sa mohlo zaobchádzať s inou osobou v porovnateľnej situácii. Každý je povinný dodržiavať zásadu rovnakého zaobchádzania v oblasti pracovnoprávnych a obdobných právnych vzťahov, sociálneho zabezpečenia, zdravotnej starostlivosti, poskytovania tovarov a služieb a vo vzdelávaní.“

Majiteľ cestovky Bubo, ktorá ponúkla zľavu pre očkovaných, sa bráni. Ľudia besneli od zlosti

Bubo diskriminuje

Konanie cestovnej kancelárie Bubo považuje Pirošíková za diskriminačné, pretože zaobchádza rozdielne s osobami v porovnateľných situáciách.

„Výbor WHO pre reguláciu zdravotných predpisov v mimoriadnych situáciách ešte 15. januára 2021 odporúčal, aby krajiny nevyžadovali od prichádzajúcich cestujúcich dôkaz o zaočkovaní, a to vzhľadom na to, že vplyv očkovania na zníženie prenosu infekcie nie je známy a novo odhalené varianty koronavírusu by mohli znížiť účinnosť vyvinutých vakcín,“ upozorňuje expertka.

V tomto ohľade Pirošíkovíá opätovne upozorňuje na medializovaný prípad z Českej republiky plne zaočkovaného pacienta nakazeného juhoafrickou mutáciou so stredne ťažkým priebehom ochorenia. Tento prípad podľa nej zjavne nie je ojedinelý. „Preto sú zaočkovaní a nezaočkovaní v porovnateľných situáciách a nie je možné s nimi rozlične zaobchádzať a argumentovať pri tom ochranou verejného zdravia. Konanie, ktoré zvýhodňuje očkovaných pri uplatňovaní práva na slobodu pohybu, môže dokonca ohroziť verejné zdravie, pretože zaočkovaní a neotestovaní cestujúci môžu šíriť ďalej nákazu a opätovne zhoršiť pandemickú situáciu.“

Fórum cestovného ruchu: Zľava 15 percent pre zaočkovaných od CK BUBO je neetická

Cestovku je možné žalovať jednoduchšie ako štát

Odborníčka na ľudské práva sa pritom odvoláva aj na Rezolúciu parlamentného zhromaždenia Rady Európy, a to hlavne bod 7.3.1. Zdôrazňuje, že očkovanie má byť dobrovoľné a nikto nemôže byť k nemu nútený.

„Naopak, štáty majú zabezpečiť, aby nikto nebol diskriminovaný za to, že sa nedal zaočkovať.“ Apeluje Pirošíková. „Súkromné cestovné kancelárie je navyše možné žalovať oveľa ľahšie ako vládu, keďže táto diskriminuje prostredníctvom všeobecne záväzných právnych predpisov. Ich preskúmanie prostredníctvom správnych žalôb, v konaniach ktorým už čelí, spochybňuje.“

Český helsinský výbor o porušovaní princípov právneho štátu na Slovensku

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info