HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vedci skúmajú nový nežiadúci účinok očkovania proti Covidu – Pásový opar

Ilustračné foto: TASR/DPA

Vedci v Izraeli zistili, že existuje spojitosť medzi koronavírusom a výskytom pásového oparu. Ohrození sú najmä ľudia s autoimunitnými zápalovými reumatickými chorobami, informuje The Jerusalem Post.

Nová štúdia zverejnená vedcami z lekárskeho centra Sourasky Medical Center a Carmel Medical Center v Haife zistila, že je tu riziko vzniku infekcie herpesu po očkovaní koronavírusom. A riziko stúpa u ľudí s autoimunitnými zápalovými reumatickými chorobami.

„V tejto chvíli nemôžeme povedať, že príčinou je očkovacia látka. Môžeme len povedať, že u niektorých pacientov je spúšťačom,“ povedala pre The Jerusalem Post vedúca pracovníčka oddelenia reumatológie Victoria Furerová.

Lekár v Holandsku odmieta očkovať vakcínou: „Zložil som prísahu a neviem, či vám to neuškodí“

Pásový opar je vírusové infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje nepríjemnými ťažkosťami v podobe bolesti a kožnej vyrážky, vysvetľuje portál startitup. Vírus pásového oparu dokáže v organizme prežívať celé roky bez akéhokoľvek prejavu. Majú ho všetci ľudia, ktorí v minulosti prekonali ovčie kiahne. Ochorenie totiž spôsobuje rovnaký vírus.

Prípady po celom svete

Štúdie sa zúčastnilo 491 ľudí s reumatoidnou artritídou alebo príbuznými poruchami, ktorí dostali vakcínu. Pásový opar sa objavil iba u šiestich. Päť dostalo infekciu po prvej dávke vakcíny proti Covidu od spoločnosti Pfizer/BioNTech, zvyšný jeden človek po druhej dávke očkovaní.

Japonsko nasadzuje ministra osamelosti. Má zabrániť vysokému počtu samovrážd

Pásový opar podľa nej môže prejaviť u všetkých vekových kategóriách. Častejšie sa však objavuje u ľudí, ktorí majú viac ako 50 rokov. Odkedy bol článok v polovici apríla publikovaný v odbornom časopise Rheumatology journal, ozývajú sa jej pacienti z celého sveta, ktorým sa po očkovaní urobil pásový opar.

„Je možné, že tu môže byť nejaká súvislosť, a preto sa infekcia vytvára,“ upozorňuje doktorka.

Furerová uviedla, že ľudia s autoimunitnými a reumatickými chorobami by mohli prípadnému riziku výskytu pásového oparu zabrániť tak, že predtým by sa nechali zaočkovať proti herpesu, a to skôr, ako si nechajú pichnúť vakcínu proti Covidu.

Slávny ruský astrológ predpovedá svet do r. 2040: Žiadne konce sveta, ale vedecký skok, koniec darwinizmu a revolúcia v komunikácii!

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info