HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Čínski agenti na Slovensku? Akademik čelí vyhrážkam za prácu o vplyve Číny na slovenských univerzitách!

Fotokoláž: HD, Zdroj: pixabay.com / Facebook Konfuciov Inštitúv v Bratislave

Riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií (CEIAS) Matej Šimalčík pracoval na prieskume, aký silný je čínsky vplyv na slovenských univerzitách. Autori práce publikovali viacero zistení. To sa nepáčilo šéfovi bratislavského Konfuciovho inštitútu, ktorý autorovi adresoval email, ktorý nemá ďaleko od vyhrážania. Konfuciov inštitút má pritom úzke väzby na čínsku vládu.

Ako uvádza portál dnes24.sk; „Autori uviedli viacero zistení, ktoré tak popudili riaditeľa Konfuciovho inštitútu Ľuboslava Štoru, že im napísal prekvapivo agresívny e-mail plný vyhrážok. O téme píšu aj vo Francúzsku.“

Spíte dobre?

„Spíte dobre? Musíte byť vystresovaný, keď kráčate po ulici…,“ cituje portál Štorove slová z emailu pre Šimalčíka.

„Slovenský expert na čínske praktiky zverejnil Štorove vyhrážky v médiách. Okamžite zazneli hlasy, že takéto zastrašovanie a potláčanie slobody slova nemá v demokratickej krajine akou je Slovensko miesto.“ Upozorňuje portál dnes24.sk s odvolaním sa na pôvodný článok vo francúzskych médiách.

Huawei čelí podozreniu zo špionáže: Čína odpočúvala mobily vládnych lídrov EÚ!

Vraj len žart

„Konfuciove inštitúty sú na Slovensku tri a po celom svete sú ich stovky. Štora stojí na čele bratislavského inštitútu, ktorý má dohodu o fungovaní so Slovenskou technickou univerzitou. Po medializácii vyhrážok Štora rýchlo vzal späť svoje agresívne slová.“ Dodáva redakcia.

„Nemal som úmysel nikoho uraziť, absurdnou reakciou som chcel poukázať na, podľa mňa, absurdnosť publikovaných tvrdení,“ uviedol riaditeľ Konfuciovho inštitútu.

Vraj to celé myslel len ako žart a nenapadlo mu, že niekto by to mohol vziať vážne. Zároveň pripojil aj ospravedlnenie všetkým, ktorých sa to mohlo dotknúť.“

Vplyvná organizácia

„Podľa francúzskeho portálu sa Konfuciov inštitút podieľa na väčšine dohôd o spolupráci s Čínou a čínskymi spoločnosťami. Podľa slov slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann však tieto inštitúty toho robia oveľa viac a sú pod priamou kontrolou čínskej komunistickej strany.“ Informuje portál.

„Pod maskovaním kultúrnej výmeny alebo akademickej spolupráce majú za cieľ umlčať hlasy kritické voči čínskej komunistickej strane, propagovať vysoko selektívnu verziu čínskej histórie, kultúry a domácej politiky a bolo dokázané, že pôsobia aj ako centrá čínskej špionáže,“ uviedla M. Lexmann pre Denník N.

Slovenská europoslankyňa sa pre svoje kritické postoje voči čínskej politike dostala na sankčný zoznam nežiadúcich osôb, ktorý zostavil Peking.“ Uzatvára dnes24.sk.

Čína kritizuje americké sankcie: Podporíme Rusko a požadujeme, aby ho USA rešpektovali

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info