HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kremeľ a jeho opozícia sa zhodujú len v jednom. Krym patrí Rusku

FOTO TASR (AP &)
Drvivá väčšina Rusov, až 86%, podporuje anexiu Krymu Moskvou. Pritom väčšina je presvedčená, že keď krajina v roku 2014 získala kontrolu nad čiernomorským polostrovom, neporušila medzinárodné záväzky a dohody, informuje portál RT.

Vyplýva to z nového prieskumu verejnej mienky v centre Levada. Ten odhalil, že udalosti spred siedmich rokov sa tešia podpore aj od tých, ktorí nesúhlasia s prezidentom Vladimírom Putinom. Centrum Levada je registrované ako zahraničný agent na ministerstve spravodlivosti v krajine.

Krym bol Ruskom anektovaný v marci 2014 po referende. Hlasovanie neuznáva väčšina sveta, ktorý ho považuje za nelegálne obsadený ukrajinský polostrov.

Rozbroje po rokoch spôsobil Chruščov

Krym bol súčasťou Ruska až do roku 1954, keď ho pod kontrolu Kyjeva dostal bývalý sovietsky vodca Nikita Chruščov, sám rodák z ukrajinského regiónu Donbas.

V Izraeli prudko rastie úmrtnosť po očkovaní Pfizerom. „Je to nový holokaust,“ tvrdia odborníci

Napriek nezhodám v mnohých ďalších otázkach je pre Rusov otázka suverenity Krymu niečím, čo spája Kremeľ a jeho najhlasnejšiu opozíciu. V Rusku sa jednoducho nepovažuje za kontroverznú tému.

Svet to vidí inak

Mimo krajiny je pohľad podstatne odlišný. Podľa väčšiny západného sveta bol čiernomorský polostrov nezákonne okupovaný Moskvou a bolo tým porušené medzinárodné právo.

Podľa prieskumu verejnej mienky však iba 16% Rusov verí, že krajina konala nezákonne, pričom 71% je presvedčených, že neurobila nič zlé.

Indický variant koronavírusu evidujú v najmenej 17 štátoch

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info