HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V rozhovoroch o obnove jadrovej dohody sa dosiahol pokrok, tvrdí Rusko a Čína

Ilustračné foto iránskej vlajky / TASR

Medzinárodné rozhovory o záchrane iránskej jadrovej dohody z roku 2015 pokročili. Pôvodní signatári majú jasnejšie v tom, ako prinútiť USA a Irán, aby vyhoveli požiadavkám. Uviedli to zástupcovia Ruska a Číny, informuje portál RT.

Medzi USA a Iránom sa vo Viedni uskutočnili dva týždne nepriamych rozhovorov na oživenie dohody známej ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA). Ďalší signatári dohody boli prítomní ako sprostredkovatelia.

„Spoločná komisia JCPOA s uspokojením vzala na vedomie pokrok dosiahnutý v rokovaniach o obnovení jadrovej dohody,“ uviedol vo vyhlásení ruský veľvyslanec pri Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) Michail Uľjanov.

Teherán a Washington sa nedohodli na požiadavkách. Každá strana vyzvala druhú, aby najskôr urobila ústupky a až potom začne konať sama. Rozhovory sa začali ako obnovené úsilie o návrat oboch k dohode. Uľjanov potvrdil, že všetky delegácie si teraz oddýchnu od rozhovorov do začiatku budúceho týždňa. Umožní im to „urobiť si domáce úlohy a prekonzultovať to s hlavnými mestami“.

Putin uvažuje nad tým, či by Rusko malo „odplatiť“ USA nové sankcie

Vyslanec Číny pri IAEA Wang Qun povedal, že došlo k „produktívnej práci“ na vypracovaní konečného dokumentu. Najvyššou prioritou je zrušenie sankcií na Iránu. Abbas Araqchi, najvyšší iránsky vyjednávač v oblasti jadrovej energetiky, uviedol, že rokovania sa posúvajú vpred. Varoval však, že Teherán by mohol sa mohol stiahnuť z úsilia o oživenie JCPOA.

„Iránska delegácia zakaždým zastaví rozhovory, keď proces rokovaní povedie k neprimeraným požiadavkám, strate času a iracionálnemu vyjednávaniu,“ uviedol Araqchi.

Bolo tiež oznámené, že strany vytvorili tretiu odbornú pracovnú skupinu na riešenie problémov týkajúcich sa postupnosti praktických krokov smerujúcich k obnove JCPOA.

Boli už ustanovené dve pracovné skupiny, ktoré sa zaoberajú sankciami na Iránu a plánom zabezpečiť, aby Teherán a Washington dodržiavali dohodu.

EÚ asi neobnoví zmluvu so spoločnosťami AstraZeneca a J&J, tvrdí francúzska ministerka

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info