HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Súd odsúdil bývalého policajta Dereka Chauvina, ktorý stál za smrťou Georgea Floyda

LaTonya Floydová (uprostred), sestra Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zomrel minulý týždeň v USA po zásahu polície, sa účastní na proteste v Houstone / TASR (AP)

Bývalý policajt z Minneapolisu Derek Chauvin bol uznaný vinným zo zabitia Georega Floyda, Afroameričana, ktorého smrť vyvolala protesty a nepokoje po celej USA v roku 2020, informuje portá RT.

Chauvin bol obvinený z neúmyselnej vraždy druhého stupňa, vraždy tretieho stupňa a zabitia druhého stupňa. Floyd zomrel 25. mája počas pokusu šiestich policajtov zadržať ho za údajné predloženie falošného šeku v obchode s potravinami v Minneapolise.

Porota ho v utorok popoludní uznala vinným zo všetkých troch bodov obžaloby.

Po vynesení rozsudku bola Chauvinovi odobratá možnosť kaucie a bol mu nariadený návrat do väzenia. Dozorca šerifa okresu Hennepin ho okamžite vzal do väzby a v putách ho vyviedol zo súdnej siene.

Prokurátori tvrdili, že Chauvin držal Floydovi koleno niekoľko minút na krku, čo viedlo k jeho zaduseniu. Chauvinova obhajoba tvrdila, že Floyd mal vo svojom systéme smrteľnú dávku drogy fentanyl a že pitva nezistila žiadne známky uškrtenia.

Porota sa v pondelok popoludní stiahla na prerokovanie potom, čo obe strany predniesli záverečné argumenty. Verejní činitelia – od starostu Minneapolisu Jacoba Freya a kongresmanky Maxine Watersovej (Kalifornia) až po samotného prezidenta Joea Bidena hovorili o potrebe „správneho verdiktu“, kým aktivisti hrozili ďalšími nepokojmi, ak by bol Chauvin oslobodený.

Putin uvažuje nad tým, či by Rusko malo „odplatiť“ USA nové sankcie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info