HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Veľvyslanec vo Viedni hovorí „o špinavých hrách“ so Sputnikom V

Dmitrij Ljubinsky / Ruská ambasáda vo Viedni

Moskva by mohla ešte v apríli dodať alpskej republike milión dávok svojej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V. Veľvyslanec Ruskej federácie v Rakúsku Dmitrij  Ljubinsky dúfa, že čoskoro sa podpíše zmluva o dodávke, hovorí však o „nečistých hrách“ okolo vakcíny, píše snanews.de.

„Ak zmluvu podpíšeme na budúci týždeň, prvé dodávky môžeme realizovať do konca apríla. Do konca júna to môže byť milión dávok vakcíny,“ – uviedol Ljubinsky v rozhovore pre „Salzburger Nachrichten“. Vzhľadom na problémy s dodávkou iných vakcín je Rusko pripravené pomôcť Rakúsku.

„Okolo vakcíny sú však rozohraté „špinavé hry“,“ povedal znepokojený veľvyslanec. Ide tiež o záujmy obrovských farmaceutických spoločností. „V hre sú miliardy a ďalšie miliardy.“ Diplomat kritizoval, že vakcína sa od začiatku očierňovala,  ešte pred tým, ako odborný časopis „Lancet“ zverejnil pozitívnu analýzu.

Dôležité, je, či je vakcína účinná a bezpečná, a nie, odkiaľ pochádza

„Sputnik používa už asi 60 krajín. Teraz sa zrazu tvrdí, že výroba je nedostatočná. Tento lobizmus zasahuje všade. Tiež sa hovorí, že Sputnik by sa nemal používať, pretože vakcína je ruská. Ľudia to však rozpoznali, aj tí v Rakúsku. Podľa prieskumov by dve tretiny boli ochotné dať sa ním zaočkovať,“ – zdôraznil Ljubinsky.

Nech je pre našich vojnových štváčov mementom Gruzínsko – varuje Pavol Slota pred opakovaním chýb v súvislosti s Ukrajinou

Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz koncom koncom marca oznámil, že bude rokovať s Ruskom o nákupe jedného milióna dávok Sputniku V. „Pri vakcíne nemôžu byť geopolitické brzdy. Jediné, čo je dôležité, je, či je vakcína účinná a bezpečná, a nie, odkiaľ pochádza,“ – vyhlásil kancelár.

Vzťahy s EÚ na bode mrazu

Veľvyslanec tiež kritizoval nedostatočný dialóg medzi Moskvou a Bruselom. Dialóg s EÚ je na bode mrazu. „Sme v slepej uličke. Rovnako neexistuje vízia, ako a či sa z nej vôbec spolu dostaneme von.“

Vždy, keď Rusko hovorí s EÚ o dôležitých otázkach, ako prvé sa kladú podmienky, hovorí veľvyslanec. „To nie je partnerstvo.“

Obe strany musia vyložiť karty na stôl a rovnocenne spolu rozprávať, dodal diplomat. „Vždy, keď to navrhneme, stále počujeme len sankcie, sankcie, sankcie. Stále je všetkému na vine Rusko, to je súčasť každodenného života, žiaľ, aj v západných médiách,“ cituje diplomata snanews.de.

Kto na Slovensku je zodpovedný za sabotáž Sputnika V?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info