Kto na Slovensku je zodpovedný za sabotáž Sputnika V?
10 | 04 | 2021 I Gabriel Matta

Kým iné krajiny sa o vakcíny bijú, my o nich kvôli sabotérom prídeme? Americkí jastrabi a ŠÚKL sú v tom až po uši, píšu Hlavné správy vo svojom komentári k aktuálnerj situácii.


To, čo predvádzajú niektorí politici a kvázi odborníci skutočne hraničí so sabotážou. Ak prídeme na základe ich geopolitickej hry o 2 milióny vakcín Sputnik V – ktoré môžu zachrániť stovky až tisíce ľudských životov, je na mieste aj trestno-právne konanie voči týmto sabotérskym živlom
Prídeme o Sputnik ?

Kým iné krajiny sa o vakcíny doslova „bijú“, Slovensko zrejme bude musieť kvôli neschopnosti a v niektorých prípadoch aj kvôli účelovosti rôznych aktérov, vrátiť vakcíny Sputnik V späť ruskému výrobcovi.

Nechutná geopolitcká hra, ktorú niektorí politici aj kvázi odborníci rozohrali okolo vakcíny Sputnik V by sa mala riešiť aj v trestno-právnej rovine.

Niektorí aktéri tejto frašky povýšili záujmy Spojených štátov Amerických nad záujmy a životy občanov Slovenskej republiky. Západné vakcíny totiž výrazne meškajú a Sputnikom by do júna mohlo byť zaočkovaných až 1 milión Slovákov. Na Slovensku je navyše o Sputnik obrovský záujem.

Blaha je späť: "Amerika sa totálne zbláznila. Slovenský národ nikdy nepodporí agresiu voči bratskému Rusku"
Ľuboš Blaha je späť. Na týždeň sa odstrihol od politiky a užíval si dovolenku. Po návrate sa však už naplno pustil do práce, aj komentovania diania. Večer si vraj otvoril počítač, a... "cítim sa ako na inej planéte". Krajniak znova... Čítať ďalej
10 | 04 | 2021


Podľa rôznych prieskumov je Sputnik V druhá najpopulárnejšia vakcína na Slovensku, ktorou by sa chcelo zaočkovať vyše 50 % ľudí. A približne 500 000 Slovákov sa chce zaočkovať iba Sputnikom. Inak sa zaočkovať vôbec nedajú.

Kvôli nielen politickým sabotérom však možno o ruské vakcíny prídeme a stovky, možno až tisíce ľudí kvôli tomu môže zomrieť, keďže ich skolí ochorenie Covid-19.
Kto za túto situáciu nesie zodpovednosť?

Dňa 1.marca tohto roku bolo na Slovensko dovezených 200 000 kusov vakcíny Sputnik V. Zazmluvnených ich bolo až 2 milióny, ktoré sme mali dostať do konca júna.

Samozrejme, vtedajší premiér Igor Matovič si ako marketingový mág neodpustil vítanie ruskej vakcíny na letisku v Košiciach. To sa mu ale nakoniec vypomstilo.

Okamžite sa zaktivizovali tzv. americkí trolovia v stranách Za ľudí a SaS, ktorí uprostred koronakrízy spustili aj ďalšiu krízu. Tentokrát vládnu. Okamžite začali vypúšťať bludy o tom, že vakcína Sputnik V je hybridná zbraň Ruska.

 

Zatiaľ nevieme či túto vládnu krízu rozohrali na popud americkej ambasády, alebo z vlastnej vôle – tzv. užitoční idioti USA. Ich rusofóbne správanie a odmietanie vakcíny Sputnik V nepriamo zapríčinilo, že nám Sputnik už vyše mesiaca leží na sklade v Šarišských Michaľanoch.

Na Igora Matoviča bol v tom čase totiž zo strany jastrabov vyvíjaný enormný tlak. Najprv musel odstúpiť minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý udelil výnimku na očkovanie Sputnikom. Už to zapríčinilo chaos. Situácia bola neprehľadná a nevedelo sa čo so Sputnikom. Neskôr musel odísť aj premiér Igor Matovič, ktorý prekvapivo kapituloval bezpodmienečne.

Špekuluje sa preto, či za tým nie je aj niečo v pozadí, čím bol premiér vydieraný. Nie je totiž v jeho povahe, aby sa takto vzdal bez toho, aby to svojim súperom – v tomto prípade SaS a Za ľudí, nedal „vyžrať.“
Krajčí dal Sputnik preveriť Baťovej ŠÚKLu – veľká chyba

Riaditeľka ŠÚKLu, Zuzana Baťová sa už skôr vyjadrovala – samozrejme pre zapredaný denník N, o ruskej vakcíne Sputnik V v negatívnom zmysle. Tvrdila tiež, že ŠÚKL nemá kapacity na to, aby posúdil ruskú vakcínu, a že to môže jedine Európska lieková agentúra (EMA).

Vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí napriek tomu dal tomuto nedôveryhodnému a zrejme aj zaujatému ústavu pod vedením kontroverznej Baťovej – ktorej manžel je známy rusofób a exporadca exprezidenta Kisku, preveriť či je ruská vakcína v poriadku.

"Zabijeme tvoje decko aj manžela! A teba niekto rozreže na parkovisku..." vyhrážajú sa šéfke ŠÚKL Baťovej
Londýnska kanalizácia je proti tejto úrovni vysokohorská rozhľadňa. Fanatizmus, ktorý má obdobu vari len v počiatkoch Tretej ríše či v období boľševického stalinizmu. Dnes údajne v podaní Matovičových "verných" ukazuje svoju pravú... Čítať ďalej
09 | 04 | 2021 | Ivan Brožík, Jozef Uhlárik


Očkovať sa v skutočnosti mohlo prakticky okamžite. Na Sputnik bola udelená výnimka ministra zdravotníctva a preto nebolo potrebné žiadne iné schválenie či posúdenie.

Krajčí a jeho stranícky šéf Matovič teda urobili zbytočnú nadprácu a medvediu službu americkým zapredancom, ktorých jediným cieľom bolo a stále je zabrániť očkovaniu ruskými vakcínami na Slovensku.

Ako sa dalo očakávať – presne v súlade so záujmami konkurenčných západných farmafiriem (je to len náhoda?), ŠÚKL vydal negatívne stanovisko a ruskými vakcínami neodporúčal očkovať. A to napriek tomu, že laboratórne testy ruských vakcín vyšli v poriadku.

Baťovej ŠÚKL si ako zámienku na neodobrenie Sputnika V našiel to, že vraj ruský výrobca jej nedodal dostatočné množstvo dokumentácie. Hovorila o nejakých chýbajúcich 80 -tisíc stranách.

Paradox. Najprv Baťova vyplakávala, že ŠÚKL nedokáže posúdiť vakcíny-že to dokáže len EMA, no odrazu jej aj to čo posudzovala bolo málo. Odkiaľ zohnala tie nedostatočné kapacity ŠÚKLu na takéto komplexné posúdenie vakcín?

Doktor Lipták na adresu Zuzany Baťovej: Za takéto brutálne zločiny jej patrí doživotie!
Ťahanice okolo ruskej neregistrovanej vakcíny Sputnik V sa, zdá sa, definitívne skončili. Rusi ju žiadajú vrátiť, čo ťažko nesie nielen expremiér Matovič, ale aj kontroverzný doktor Peter Lipták. Čítať ďalej
09 | 04 | 2021 | Jozef Uhlárik

Baťovej stanovisko k ruskej vakcíne pôsobí silne politicky

Baťovej výsledné stanovisko o Sputniku V pritom nepôsobí odborne, ale skôr ako politické vyhlásenie. Ako upozornil aj exminister Ľubomír Galko, napriek tomu, že sa ŠÚKL mal vyjadriť len ku bezpečnosti ruskej vakcíny, v stanovisku uvádza aj to, že odporúča očkovať výlučne len vakcínami schválené EMA-ou. Takéto niečo nemá v odbornom posudku s jasným zadaním čo hľadať.

Galko tiež upozornil na túto vetu v posudku: „Forma vakcíny dovezená na Slovensko nie je a nebude zhodná s hotovým liekom, ktorý má byť predmetom posudzovania EMA“. Galko to považuje za závažné tvrdenie, ktoré nemôže skončiť pri danej vete. Malo byť presne rozvedené, v čom presne je rozdiel a či a aké riziko z toho vyplýva. „Ani sa nečudujem, že Rusi vyskakujú,“ vyhlásil Galko.

Najzávažnejšie tvrdenie ŠÚKLu je však to, že ruské vakcíny Sputnik V, ktorými sa očkuje v jednotlivých krajinách „spája len názov.“ Dosť závažné tvrdenie, ktoré pôsobí silne politicky a nie odborne. Nevedno odkiaľ Baťová a spol. na to prišli, keď sami vyhlásili, že nemajú dáta o Sputniku z iných krajín.
Ruský výrobca Sputnika V žiada Slovensko o vrátenie vakcín

Výrobca ruských vakcín samozrejme na tieto obvinenia ihneď reagoval  s tým, že sa jedná o nepravdivé tvrdenia a následne požiadal Slovensko, aby vakcíny vrátili do Ruska. Slovensko totiž podľa výrobcu vakcín porušilo zmluvu tým, že dalo testovať vakcíny do necertifikovaného laboratória.

Ako nás ministerstvá obrany a zahraničných vecí klamú v priamom prenose a ešte s úsmevom
"Štátny boj proti dezinformáciám nie je nič iné ako vytváranie zrkadlových dezinformačných kampaní, ktoré majú za úlohu zmiasť občana, aby nevedel rozoznať lož od pravdy. V informačnej vojne totiž nezápasí dobro so zlom, ale jedna hora klamstva... Čítať ďalej
09 | 04 | 2021 | Ivan Brožík


Samozrejme, jedná sa zrejme len o zámienku. Rusom v skutočnosti už došla so Slovenskom trpezlivosť. Namiesto toho, aby sme očkovali touto preukázateľne bezpečnou a účinnou vakcínou, ktorou sa očkuje vo vyše 50 štátoch po celom svete, na Slovensku ju držíme v skladoch a slovenský ŠÚKL vydáva namiesto odborných, politické stanoviská, zjavne v rozpore s realitou – čo samozrejme poškodzuje reputáciu Sputnika V čo je na prospech západných vakcín. A zrejme aj to je hlavným cieľom.
Budú vinníci potrestaní ?

Takže si to celé zhrňme. Kto je vinníkom tejto sabotáže kvôli ktorej môžu prísť stovky a možno tisíce Slovákov o život? Dá sa povedať, že takmer každý zainteresovaný nesie či už menšiu- väčšiu, úmyselnú či neúmyselnú vinu.

V prvom rade sú to americkí jastrabi v slovenskej politike , ktorí rozohrali túto špinavú geopolitickú hru s cieľom potrestať Matoviča a Krajčího a zabrániť očkovaniu Sputnikom V na Slovensku. A zatiaľ im to vychádza na jednotku.

Svoju vinu, aj keď evidentne neúmyselným spôsobom, nesie aj expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič a jeho podriadený exminister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorí aj napriek udelenej výnimke nedali pokyn na očkovanie ihneď, ale zrejme kvôli politickému amaterizmu a neschopnosti poslúžili americkým záujmom – aj keď neúmyselne.

Baťovej zo ŠÚKL Sputnik V nevyhovuje, lebo je z Ruska, myslí si Čarnogurský ml.
Baťovej zo ŠÚKL Sputnik V nevyhovuje, lebo je z Ruska, hovorí Ján Čarnogurský ml. Baťova ním nariadila očkovať iba myši a morčatá. Na druhej strane AstraZenecou dovolila očkovať slovenských učiteľov. Preložím vám z právnickej reči, čo nám Rusi... Čítať ďalej
09 | 04 | 2021 | Gabriel Matta


Igor Matovič má k dobru to, že očkovanie Sputnikom na Slovensku sa ešte v poslednej chvíli snaží zachrániť. Vycestoval do Moskvy, kde sa pokúsil obmäkčiť výrobcov ruských vakcín, aby Slovensku dali predsa len ešte jednu šancu.

Včera taktiež odcestoval do Budapešti, kde s maďarskou vládou dohodol, že Sputnik V, ktorý máme na Slovensku posúdi špičkové a certifikované maďarské laboratórium. Očkovať Sputnikom by sme mohli aj bez posúdenia, no už to zašlo príliš ďaleko. Sputnik V bol slovenským ŠÚKLom očiernený a preto je potrebné jeho meno očistiť skutočne odborným posudkom.

Nuž uvidíme ako to celé dopadne. Každopádne cirkus okolo Sputnika V by mal mať aj trestno-právnu dohru. Existuje totiž podozrenie na trestný čin sabotáže.
Americkí jastrabi

Aj keď samozrejme nie je v našej kompetencii vynášať nejaké súdy, môžeme ale poradiť. Generálna prokuratúra by sa mohla pozrieť na aktérov vládnej krízy, ktorí hovorili o vakcíne Sputnik V ako o hybridnej zbrani. Je potrebné zistiť, či takéto škodlivé vyhlásenia mali daní aktéri z vlastnej hlavy, alebo či tam nie sú náhodou aj nejaké prepojenia na cudziu mocnosť. Existuje reálna možnosť, že to bol koordinovaný útok na vakcínu Sputnik V, s cieľom zabrániť očkovaniu ľudí. O to horšie, že práve teraz v čase, keď máme nedostatok západných vakcín.

"Každým dňom zase prebúravame nové dno," píše dátový analytik Richard Kollár a hlási sa k ratlíkom
"Každým dňom zase prebúravame nové dno. Chápem, že voličský rybník v istej časti politického spektra je veľký. Ale kto by volil Harabina či Danka do parlamentu? Kto by ho chcel mať na stoličke ministra financií?" pýta sa Richard... Čítať ďalej
09 | 04 | 2021 | Ivan Brožík

Baťovej ŠÚKL

Samozrejme je potrebné prešetriť aj Štátny Ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a najmä jeho riaditeľku Zuzanu Baťovú, ktorá bola zrejme už od začiatku zaujatá voči ruskej vakcíne, čím mohlo dôjsť k neobjektívnemu posúdeniu Sputnika V o čom nasvedčuje aj skôr politické než odborné stanovisko, ktoré vydala.

Je potrebné preskúmať ako na jej stanovisko mohol vplývať jej manžel Rado Baťo, ktorý mal v minulosti rusofóbne vyjadrenia a bol exporadcom rusofóbneho exprezidenta Andreja Kisku.

Riaditeľka ŠÚKLu, Zuzana Baťová je tiež zároveň členkou Dozornej rady Európskej liekovej agentúry(EMA), čo vysvetľuje zrejme aj to, prečo Baťovej ŠÚKL väčšinou len kopíruje stanoviská EMA-y – napríklad v prípade AstraZenecy.

Existuje teda podozrenie na konflikt záujmov. Odporcovia ruskej vakcíny sa totiž stále odvolávajú na to, že najprv musí byť posúdená EMA-ou. A presne v tomto duchu argumentovala aj Baťová. Odmietavé stanovisko ŠÚKLu k ruskej vakcíne teda môže byť akýmsi nahrávaním európskej liekovej agentúre EMA. – že len tá jediná to môže posúdiť a nikto iný.

Takýto postoj ale ohrozuje životy ľudí na Slovensku, ktorých mohla vakcína Sputnik V už od 1. marca chrániť.

Netvrdíme, že to tak s Baťovou istotne bolo- no prokuratúra by sa rozhodne na tieto závažné podozrenia mala pozrieť.

„Slováci aj Maďari chcú byť dobrí susedia. ŠÚKL spravil strašnú chybu“ píše Matovič z Budapešti
Podpredsedu vlády Slovenskej republiky a ministra financií Igora Matoviča prijal v piatok v Budapešti maďarský premiér Viktor Orbán. Stalo sa tak po rokovaní Matoviča s ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom o pomoci Maďarska pri testovaní... Čítať ďalej
10 | 04 | 2021 | Gabriel Matta